ژوزف شهبازیان
ژوزف شهبازیان

آخرین دفاع ژوزف شهبازیان و چهار نوکیش مسیحی

به گزارش خبرگزاری جامعه آریایی، ژوزف شهبازیان، مینا خواجوی، سونیا (سمیه) صادق، فرهاد خزایی و سالار اشراقی مقدم، روز شنبه، ۲۴ مهر ماه برای اخذ آخرین دفاع احضار شدند. همه این افراد که پیشتر به دلیل باور مسیحی و فعالیت صلح آمیز دینی بازداشت شده بودند با قید وثیقه در آزادی موقت به سر می‌برند.

به این شهروندان مسیحی، پنج روز، پس از دریافت احضاریه فرصت داده شده‌است تا در دادسرای اوین حضور یابند. روزهای یکشنبه و سه شنبه حداقل سه نفر از انها به دادسرای اوین مراجعه کردند.

ایمان سلیمانی، وکیل مدافع این شهروندان مسیحی می‌گوید که بازپرس محمدمهدی برائه با قرائت اتهامات وارده، از آنها خواسته تا دفاع اخر خودشان را پیش از صدور کیفرخواست ارایه دهند.

طبق گفته آقای سلیمانی، اتهامات وارده بر این مسیحیان بدون ارایه مستندات و فقط براساس ادعاهای اطلاعات سپاه مطرح شده است .

از جمله این اتهامات می‌توان از ترویج «مسیحیت صهیونیستی»، «تضعیف اعتقاد به روحانیت مسلمان»، «عضویت در گروهای مخالف نظام» برای «برهم زدن امنیت ملی»، «تضعیف بنیان خانواده» و «جذب مسلمانان به کلیسای خانگی» نام برد.

وکیل این شهروندان مسیحی می‌افزاید که موکلانش این اتهامات را در دفاعیه خود رد کرده‌اند.

در روزهای دهم و یازدهم تیرماه ماه ۱۳۹۹، ماموران امنیتی در حمله به منازل و کلیساهای خانگی در شهرهای مختلف از جمله تهران، کرج و ملایر، دست به بازداشت ده‌ها مسیحی از جمله سونیا صادق، مینا خواجوی، ژوزف شهبازیان، فرهاد خزایی و سالار اشرافی مقدم زدند.

قرارهای وثیقه شهروندان مسیحی

ژوزف شهبازیان با وثیقه دو میلیارد تومانی، سونیا صادق با وثیقه پانصد میلیون تومانی، و مینا خواجوی، فرهاد خزایی و سالار اشراقی مقدم، هرکدام به وثیقه یک میلیارد و دویست میلیون تومانی، به طور موقت ازاد هستند.

  کرج؛ بازداشت نوکیش مسیحی محمد گلباز

بازپرس گفته‌است که تا ده روز پرونده تکمیل و به شعبه ۳ دادگاه انقلاب تهران ارسال می‌شود.

«می‌گفتند تو باید آنچه را ما می‌خواهیم بنویسی»

از خانم خواجوی پرسش‌هایی در مورد «تاریخ پروتستانیسم» و «چگونگی استفاده صهیونیسم» از پروتستان‌ها شده‌است، که این شهروند مسیحی از این امر ابراز بی اطلاعی کرده‌است.

آقای سلیمانی می‌افزاید سپس براساس اطلاعات سپاه، اتهاماتی علیه این شهروند مسیحی مطرح شده و بازپرس به وی گفته‌ است که با تشکیل کلیسای خانگی موجب «تغییر دین» افراد شده و در این مورد «شاکی خصوصی» دارد. بازپرس همچنین از مسیحی شدن شوهر و فرزندش نیز یاد کرده‌است.

خانم خواجوی تقاضای مواجه شدن با شاکی خصوصی را کرده‌است، وی همچنین گفته که وی دین کسی را تغییر نداده‌است و فرزند و شوهرش با مشاهده تغییر زندگیش پس از ایمان به مسیح، به مسیحیت علاقه پیدا کرده‌اند.

در سال‌های گذشته، مسیحیانی که به دلیل بارور دینی، قربانی سرکوب حکومت بودند، در مصاحبه‌هایی گفته‌اند که ماموران امنیتی برخی از مسیحیانی را که مسئولیت مهمی در کلیسای خانگی نداشته اند، وادار کرده‌اند تا علیه دیگر مسیحیان دست به شکایت و یا ارایه اتهام برنند.

آقای سلیمانی همچنین می‌گوید در جلسه اخذ دفاع آخر، خانم خواجوی «خدا را شاهد گرفته» و به «مقدسات سوگند یاد کرده» که «ضابطین ما را تحت فشار قرار دادند و من چندین بار اظهارات خودم را نوشتم و آنها، آن را پاره می‌کردند و می‌انداختند سطل اشغال و می‌گفتند که تو باید آنچه را که ما می‌خواهیم بنویسی، بنابراین من این گزارش را قبول ندارم.»

سونیا صادق هم متهم به «برهم زدن امنیت ملی» شده‌است. خانم عضو کلیسای «زنانه یکدلان» تهران بوده و این اتهامات را رد کرده‌است.

  محکومیت فریبا اسدی، زندانی سیاسی به حبس تعلیقی

«تبلیغ مسیحیت تبشیری» نیز از جمله اتهاماتی هستند که علیه آقای شهبازیان ارایه شده که آقای سلیمانی می‌گوید، موکلش همه آنها را رد کرده‌است.

جمهوری اسلامی بارها با ارائه اتهاماتی از این قبیل و بدون ارایه مدرک و مستندات، مسیحیان را روانه زندان کرده‌است. گروهی از گزارشگران سازمان ملل اخیراً در نامه ای به دولت ایران در مورد اذیت و آزار سیستماتیک مسیحیان ابراز نگرانی کرده و در مورد اتهامات مبهمی از جمله «اقدام علیه امنیت ملی» و «تبلیغ علیه نظام» توضیح خواسته بودند.

Check Also

ژوزف شهبازیان و ملیحه نظری

دو شهروند مسیحی برای تحمل حبس بازداشت شدند

دو شهروند مسیحی برای تحمل حبس بازداشت شدند خبرگزاری جامعه آریایی – دو شهروند مسیحی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *