فرهاد فهندژ
فرهاد فهندژ

آزادی فرهاد فهندژ شهروند بهائی، پس از تحمل 10 سال حبس

به گزارش خبرگزاری جامعه آریایی به نقل از هرانا – فرهاد فهندژ شهروند بهائی، امروز پنجشنبه ۳ شهریور، با پایان دوران محکومیت ۱۰ ساله خود از زندان رجایی شهر کرج آزاد شد.

آزادی آقای فهندژ با پایان دوران محکومیت وی پس از تحمل ده سال حبس صورت گرفته است.
آقای فهندژ دهمین سال از دوران محکومیت خود را در فرعی سالن امنیتی ۱۰ بند ۴ زندان رجایی شهر کرج سپری میکرد، پرداخته بود. او به دلیل شرایط نامساعد زندان پیشین به بیماری گوارشی مبتلا شده و طی مدت زمان حبس از ناراحتی قلبی نیز رنج می‌برد. از طرفی دیگر خانواده وی که ساکن در گرگان هستند، در طول این ده سال بابت ملاقات با آقای فهندژ، به دلیل دوری راه با مشکلاتی مواجه بوده اند.

ابتلا به کرونا فرهاد فهندژ در زندان

آقای فهندژ پیشتر در تاریخ ۱۰ مهرماه ۹۹ در پی مثبت اعلام شدن تست کرونا به یکی از سلول‌های انفرادی بند امن این زندان منتقل شد. روز سه‌شنبه ۲۲ مهر ۹۹، پس از ۱۳ روز نگهداری در یکی از سلول‌های انفرادی بند امن زندان رجایی شهر کرج با منفی اعلام شدن تست جدید کرونا و بهبودی کامل به فرعی سالن امنیتی ۱۰ بند ۴ زندان بازگردانده شد. پیشتر و با وجود نامه بهداری و رئیس زندان رجایی شهر مبنی بر اعزام این شهروند بهائی به مرخصی، دادستانی با این درخواست مخالفت کرده بود.

آزادی فرهاد فهندژ شهروند بهائی، پس از 10 سال حبس
آزادی فرهاد فهندژ شهروند بهائی، پس از 10 سال حبس

وی در تاریخ ۲۶ مهرماه ۱۳۹۱ توسط ماموران امنیتی در منزل خود در گرگان بازداشت و بعد از هفت ماه بلاتکلیفی توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی محمد مقیسه به اتهام «تبلیغ آیین بهایی و اداره تشکیلات بهایی» به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شد.

  ایران در رتبه نهم جهان در مسیحیت ستیزی

این شهروند بهائی پیش از این نیز سابقه بازداشت و محکومیت را داشته است. او در سال ۱۳۶۲ زمانی که ۲۴ سال داشت دستگیر و به ۶ سال حبس محکوم شده بود.

فرهاد فهندژ، شهروند بهائی و متولد ۱۳۳۸ در شهرستان تربت حیدریه است.

شهروندان بهائی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

Check Also

محکومیت فریبا کمال آبادی و مهوش ثابت شهریاری به ۲۰ سال حبس تعزیری

محکومیت فریبا کمال آبادی و مهوش ثابت شهریاری به ۲۰ سال حبس تعزیری

محکومیت فریبا کمال آبادی و مهوش ثابت شهریاری به ۲۰ سال حبس تعزیری خبرگزاری جامعه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *