امین ذوالفقاری زندانی عقیدتی
امین ذوالفقاری زندانی عقیدتی

آزادی مشروط امین ذوالفقاری، شهروند بهایی

خبرگزاری جامعه آریایی – امروز یکشنبه ۶شهریور ماه ۱۴۰۱، امین ذوالفقاری، شهروند بهایی محبوس در زندان یزد بطور مشروط آزاد شد.‌

به گزارش جامعه آریایی به نقل از حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۵ شهریور ماه ۱۴۰۱، امین ذوالفقاری، شهروند بهایی و زندانی عقیدتی محبوس در زندان مرکزی استان یزد پس از سپری کردن بخشی از حبس تعزیری خود بطور مشروط آزاد شد.‌ وی در حال تحمل حبس تعزیری ۸ ماهه خود بود.‌

براساس این گزارش، آزادی امین ذوالفقاری، بطور مشروط و پس از تحمل ۱/۳ از مجموع حبس تعزیری ۸ ماهه اش صورت گرفته است.‌

لازم به ذکر است، در تاریخ ۱۴ مردادماه ۱۴۰۱، درخواست برای آزادی امین ذوالفقاری با نصب پابند الکترونیکی و تحت نظارت قضایی توسط شعبه ۱۱ دادگاه انقلاب یزد رد شده بود.‌

امین ذوالفقاری، در تاریخ ۳ خردادماه ۱۴۰۱، پس از دریافت ابلاغیه اجرای حکم برای سپری کردن حبس تعزیری ۸ ماهه خود به واحد اجرای احکام کیفری دادسرای عمومی و انقلاب شهر یزد مراجعه و پس از بازداشت به زندان این شهر منتقل شده بود.‌

این شهروند بهایی، در تاریخ ۱خرداد ماه ۱۳۹۹، توسط ماموران اداره اطلاعات یزد بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه این ارگان امنیتی و طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در تاریخ ۳ تیر ماه همان سال با تودیع وثیقه از زندان مرکزی یزد آزاد شده بود.

با آغاز مراحل دادرسی، امین ذوالفقاری، به همراه محبوبه مثاقیان،‌ میترا بندی امیرآبادی و هیوا یزدان مهدی آبادی، توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب یزد به ریاست رضا جوادموسوی محاکمه و از بابت اتهام (تبلیغ علیه نظام) به تحمل ۸ ماه حبس تعزیری و به اتهام (اقدام علیه امنیت ملی از طریق عضویت در احزاب مخالف نظام) هر یک به تحمل ۲ سال و ۸ ماه حبس تعزیری محکوم شدند.

  اخذ تعهد از خانواده جواد روحی پیش از تحویل جسد؛ اظهارات ضدو‌نقیض مقامات در مورد علت مرگ

با اعلام اعتراض، پرونده امین ذوالفقاری و ۲ هم پرونده ای وی توسط شعبه ۱۱ دادگاه تجدیدنظر استان یزد بررسی و هر یک به تحمل ۸ ماه حبس تعزیری محکوم و از اتهام (اقدام‌علیه امنیت ملی از طریق عضویت در احزاب مخالف نظام) تبرئه شدند.‌

شهروندان بهائی با طبق به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب ۶ اسفند ۱۳۶۹ از هرگونه حقوق شهروندی محروم هستند و از سوی حکومت جمهوری اسلامی با انواع و اقسام موارد نقض حقوق بشر و اعمال رفتارهای قهرآمیز روبرو هستند.

در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل با انتشار درخواست اقدام فوری ضمن محکم کردن سرکوب و اعمال فشارهای امنیتی و اجتماعی بر جامعه بهائی ایران به عات باورهای مذهبی این شهروندان خواستار پایان دادن به سرکوب بهائیان ایران شد.

امین ذوالفقاری زندانی عقیدتی
امین ذوالفقاری زندانی عقیدتی

همچنین، در تاریخ ۳۰ تیر ماه ۱۴۰۱، جامعه جهانی بهائی با انتشار بیانیه ای نسبت به افزایش فشارهای امنیتی و موج گسترده بازداشت، سرکوب محرومیت بهائیان ایران از حقوق شهروندی شان در ایران هشدار داده بود.

نقض گسترده مواد اعلامیه حقوق بشر و میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی

سرکوب بهائیان ایران ناقض ماده ۲، ۱۸ و ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است که بر حق افراد بر انجام مناسک مذهبی و تبلیغات و انجام آموزشهای مذهبی چه بصورت جمعی و چه بصورت خصوصی تاکید می کند.

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

  بازداشت میلاد سنایی و لیلی کرمی توسط اداره اطلاعات

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

اعتراف گیری توام با ارعاب و تهدید، ناقض در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و مصداق بارز شکنجه است.

Check Also

محکومیت فریبا کمال آبادی و مهوش ثابت شهریاری به ۲۰ سال حبس تعزیری

محکومیت فریبا کمال آبادی و مهوش ثابت شهریاری به ۲۰ سال حبس تعزیری

محکومیت فریبا کمال آبادی و مهوش ثابت شهریاری به ۲۰ سال حبس تعزیری خبرگزاری جامعه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *