چهارمین روز اعتراضات به قتل مهسا امینی
چهارمین روز اعتراضات به قتل مهسا امینی

آغاز تظاهرات سراسری؛ چهارمین روز اعتراضات به قتل مهسا امینی

آغاز تظاهرات سراسری؛ چهارمین روز اعتراضات به قتل مهسا امینی

به گزارش خبرگزاری جامعه آریایی – اعتراضات به قتل مهسا امینی در چهارمین روز به اوج خود رسید. تصاویر و ویدئوهای منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی حاکی از برگزاری گسترده چهارمین روز اعتراضات خیابانی در روز سه‌شنبه، ۲۹ شهریور ۱۴۰۱، است. مستندات منتشر شده از سوی شاهدان میدانی نشان می‌دهد اعتراضات به شمار دیگری از شهرهای ایران نیز سرایت کرده است.

به این ترتیب اراک، قزوین، کرمان، بندرعباس، کرمانشاه، قم، تبریز، زنجان، بیرجند، شیراز، ایلام، رشت، گرگان، ساری، سبزوار و همدان در زمره شهرهایی هستند که مردم‌شان در روز سه‌شنبه به خیابان‌ها آمدند و اعتراض‌شان نسبت به قتل مهسا امینی و همچنین قوانین ضد زن تحمیل شده بر مردم ایران، خاصه حجاب اجباری، را اعلام کردند. همچنین شعارهای زیادی در شهرهای مختلف حکومت جمهوری اسلامی و حاکمان را مستقیم مورد خطاب قرار میداد.

بدین ترتیب به نظر میرسد اعتراض‌های چهار روز گذشته، که از شهرهای کردنشین ایران آغاز شد، در حال تبدیل شدن به تظاهرات‌های سراسری است.

در یکی دیگر از ویدئوهای منتشر شده در مورد اعتراض‌های روز سه‌شنبه در اراک گروهی از جوانان دیده می‌شوند که یکی از خیابان‌های این شهر را با سطل زباله بزرگی مسدود کرده‌اند، زنان حاضر در صحنه روسری‌های خود را برداشته‌اند و به‌نشان همراهی با دیگر معترضان هورا می‌کشند.

با این‌حال نیروهای سرکوب جمهوری اسلامی، به روال روزهای گذشته، به تجمع مردم اراک حمله کردند و مردم معترض را مورد ضرب‌وشتم قرار دادند. در یکی از ویدئوهای منتشر شده از سوی حساب توییتری «۱۵۰۰ تصویر» درباره تظاهرات‌های خیابانی شهر اراک، زنی میانسال با چهره خون آلود دیده می‌شود که از حال رفته و افرادی در اطراف او می‌گویند به‌دلیل آنکه نیروهای سرکوب او را مورد ضرب‌وشتم قرار داده‌اند بیهوش شده است.

  پلمب 15 آرایشگاه زنانه

در عین‌حال بر اساس برخی ویدئوهای منتشر شده، مردم معترض نیز به مقاومت در برابر نیروهای سرکوب می‌پردازند و در یک مورد گروهی از معترضان دیده می‌شوند که به‌صورت دسته‌جمعی به نیروهای پلیس حمله می‌کنند و آنها را فراری می‌دهند.

یکی از تاثیرگذارترین ویدئوهای منتشر شده از اعتراض‌های روز سه‌شنبه در اراک به سخنرانی زنی جوان مربوط می‌شود که خطاب به نیروهای پلیس می‌گوید در این تجمع «کسی نمی‌خواهد حرف بیهوده بزند» بلکه مردم به‌ دنبال آزادی هستند؛ سخنانی که با تشویق مردم حاضر در خیابان همراه است.

با این‌وجود شاید بتوان از یک منظر تظاهرات مردم قم را یکی از مهمترین تظاهرات‌های روز سه‌شنبه دانست. این شهر به‌علت سابقه مذهبی‌اش، وجود حوزه علمیه و همچنین استقرار بسیاری از چهره‌های سرشناس مذهبی در آن از اهمیت بسزایی برای مقام‌های جمهوری اسلامی ایران برخوردار است و برگزاری تجمع‌های اعتراضی به حجاب اجباری در این شهر برای هیئت حاکمه حکومت ایران قابل قبول نیست.

روزی تنها ایستاده بود ولی اکنون همه هستند
روزی تنها ایستاده بود ولی اکنون همه هستند

در یکی از ویدئوهای منتشر شده از تظاهرات قم، تعدادی از نیروهای موسوم به «لباس شخصی» دیده می‌شوند که توسط معترضان مورد ضرب‌وشتم قرار می‌گیرند.

برخی تصاویر منتشر شده اما حاکی از آن است که نیروهای یگان ویژه در شهر کرمانشاه با سلاح‌های ساچمه‌ای به مردم معترض این شهر شلیک می‌کنند.

بر اساس گزارش‌های تصویری تهیه شده از سوی شاهدان میدانی، مردم تبریز نیز به‌مقابله با نیروهای یگان ویژه پرداختند. در یکی از ویدئوهای پربیننده، مرد میانسالی دیده می‌شود که در جلوی صف مردم معترض قرار دارد و همراه با دیگر معترضان نیروهای یگان ویژه را وادار به‌ عقب‌نشینی می‌کند.

  حدیث نجفی از کشته شدگان اعتراضات سراسری

یکی دیگر از تصاویر مخابره شده از تبریز نیز شمار بزرگی از مردم را نشان می‌دهد که به یکی از خیابان‌های این شهر آمده‌اند و یک‌صدا شعار «مرگ بر دیکتاتور» را تکرار می‌کنند.

از سوی دیگر تظاهرات‌های خیابانی در شهرهای مختلف ایران در شامگاه روز سه‌شنبه همچنان ادامه دارد.

در تازه‌ترین تصاویر منتشر شده از سوی حساب توییتری «۱۵۰۰ تصویر» گروهی از مردم معترض شهر سبزوار دیده می‌شوند که یکی از خودروهای پلیس این شهر را به آتش کشیده‌اند.

این حساب توییتری همچنین تصاویری از تظاهرات‌های خیابانی شامگاه سه‌شنبه در شیراز را نیز منتشر کرد. در یکی از ویدئوهای مربوط به شیراز، مردم معترض در کنار یکی از خیابان‌های این شهر ایستاده‌اند و زنان حاضر، ضمن کشف حجاب، شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر می‌دهند.

معترضان در شهر بندرعباس نیز در شامگاه سه‌شنبه به خیابان‌های این شهر آمدند و شعار «می‌میریم، می‌میریم، ایران را پس می‌گیریم» را سر دادند.

آغاز تظاهرات سراسری؛ چهارمین روز اعتراضات به قتل مهسا امینی
آغاز تظاهرات سراسری؛ چهارمین روز اعتراضات به قتل مهسا امینی

برخی نقاط شهر تهران هم در شامگاه سه‌شنبه صحنه درگیری میان مردم و نیروهای سرکوب جمهوری اسلامی بود.

در پیوند با این موضوع، می‌توان به اظهارات استاندار تهران اشاره کرد. محسن منصوری در طی اظهاراتی گفت نیروهای انتظامی در جریان تظاهرات‌های شامگاه دوشنبه تهران «تبعه‌هایی از سه کشور خارجی» را بازداشت کرده‌اند؛ ادعایی که مقام‌های جمهوری اسلامی ایران همواره آن را بر علیه تظاهرات‌های خیابانی مردم ایران تکرار می‌کنند.

اندکی پیش از این اظهارات استاندار منصوری، استاندار کردستان نیز خبر کسته شدن سه معترض در تظاهرات‌های خیابانی این استان را تایید کرد. به‌گفته او افراد مورد نظر، که در شهرهای دیواندره و سقز به قتل رسیدند، به شکل مشکوکی کشته شده‌اند.

  اقدام به خودکشی زهرا صدیقی در زندان

در آخرین ساعات سه شنبه 29 شهریور 1401 گروه هکری انانمس Anonymous با انتشار ویدیوی ضمن اعلام همراه با مردم ایران از هک نمودن وبسایت های دولت جمهوری اسلامی خبر داد. در اولین اقدام وبسایت دولت سه شنبه شب از دسترس خارج شد.

همچنین این گروه اعلام کرد که در حال هک نمودن وبسایت صداوسیما جمهوری اسلامی است.

Check Also

وضعیت مسیحیان ایران در خارج از کشور

وضعیت مسیحیان ایران در خارج از کشور

وضعیت مسیحیان ایران در خارج از کشور به دلیل فشارهای روز افزونی که حکومت ایران …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *