احضار سه شهروند مسیحی برای اجرای احکام حبس
احضار سه شهروند مسیحی برای اجرای احکام حبس

احضار سه شهروند مسیحی برای اجرای احکام حبس

احضار سه شهروند مسیحی برای اجرای احکام حبس

خبرگزاری جامعه آریایی – امروز دوشنبه ۷شهریور ماه ۱۴۰۱، شعبه ۱ اجرای احکام دادسرای زندان اوین با ارسال ابلاغیه ای کتبی سه شهروند مسیحی را برای تحمل حبس تعزیری خود احضار کرد.

به گزارش خبرگزاری جامعه آریایی به نقل از حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه ۷ شهریور ماه ۱۴۰۱، ژوزف شهبازیان، سمیه(سونیا)صادق و مینا خواجوی قمی، سه شهروند مسیحی، با دریافت ابلاغیه های کتبی از سوی شعبه ۱ اجرای احکام کیفری دادسرای زندان اوین برای سپری کردن دوران حبس تعزیری خود احضار شدند.‌

براساس ابلاغیه صادره توسط شعبه ۱ اجرای احکام دادسرای زندان اوین که به ایمان سلیمانی وکیل مدافع این شهروندان ابلاغ شد آنها باید ظرف مدت ۱۰ روز از تاریخ ابلاغ برای تحمل حبس خود را به زندان اوین معرفی کنند.

لازم به ذکر است، در تاریخ ۲۶ مردادماه ۱۴۰۱، شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران با صدور دادنامه ای ژوزف شهبازیان را به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری، محرومیت از حقوق اجتماعی، ممنوعیت خروج از کشور و محرومیت از عضویت در احزاب، گروهها، دسته جات و تبعید محکوم کرد. همچنین، مینا خواجوی هم به تحمل ۶ سال حبس تعزیزی و سمیه صادق هم به تحمل ۴ سال حبس تعزیری و یا پرداخت ۴۰ میلیون تومان بدل از حبس تعزیری محکوم شدند.

دادگاه بدوی

این شهروندان، در مرحله بدوی هم در تاریخ ۷ خرداد ماه ۱۴۰۱، به اتهام (تشکیل گروه و دسته به قصد برهم‌زدن‌امنیت کشور) و (اقدام علیه امنیت ملی) توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان‌ افشاری در مجموع به تحمل ۱۶ سال حبس تعزیری و مجازات تکمیلی محکوم شده بودند.

  فربد علوی روشنکوهی، شهروند بهایی بازداشت شد

همچنین، در نیمه اول خرداد ماه ۱۴۰۱، جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات، ژوزف شهبازیان، سمیه صادق، مینا خواجوی قمی، توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان‌افشاری، برگزار شده بود.‌

جملگی این ۳ نوکیش مسیحی با دریافت ابلاغیه های کتبی به این جلسه بازپرسی احضار شده بودند.‌

ژوزف شهبازیان
ژوزف شهبازیان ، سمیه صادق ، مینا خواجوی

دستگیری شهروند ارمنی و دو نوکیش مسیحی

در تیر ماه ۱۳۹۹، ژوزف شهبازیان – شهروند ارمنی، به همراه سمیه صادق و مینا خواجوی، در یک مراسم کلیسای خانگی در منطقه یافت آباد تهران، توسط ماموران امنیتی بازداشت و جهت بازجوئی و تفهیم اتهام به سلول انفرادی یکی از ارگانهای امنیتی واقع در زندان‌اوین منتقل شدند.

پس از اتمام مراحل بازجویی و تفهیم‌ اتهام و تحمل بلاتکلیفی طولانی مدت، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۳۹۹، ژوزف شهبازیان، با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۲ میلیارد تومان تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد.‌

سمیه صادق، در تاریخ ۱۹ تیر ماه ۱۳۹۹، با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد.

مینا خواجوی، دیگر نوکیش مسیحی، پس از اتمام مراحل بازجویی و تفهیم اتهام در شعبه ۳ بازپرسی دادسرای زندان اوین با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان آزاد شد.‌

همچنین، پس از آزادی این شهروندان و مراجعات مکرر ایمان سلیمانی، به شعبه ۳ بازپرسی دادسرای زندان اوین علیرغم دستور بازپرس برای پس دادن وسائل شخصی این افراد از قبیل گوشی های تلفن‌همراه و لب تاپ اما ضابط امنیتی پرونده از دستور بازپرس سر باز زدند.

برخورد امنیتی با اقلیتهای مذهبی ناقض ماده ۲، ۱۸ و ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است که بر حق افراد بر انجام مناسک مذهبی و تبلیغات و انجام آموزشهای مذهبی چه بصورت جمعی و چه بصورت خصوصی تاکید می کند.

  احضار هشت نوکیش مسیحی به دادگاه تجدیدنظر

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

اعتراف گیری توام با ارعاب و تهدید، ناقض در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و مصداق بارز شکنجه است.

Check Also

ژوزف شهبازیان و ملیحه نظری

دو شهروند مسیحی برای تحمل حبس بازداشت شدند

دو شهروند مسیحی برای تحمل حبس بازداشت شدند خبرگزاری جامعه آریایی – دو شهروند مسیحی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *