ماهرخ قنبری
ماهرخ قنبری

احضار نوکیش مسیحی ماهرخ قنبری به دادگاه انقلاب

به گزارش خبرگزاری جامعه آریایی، ماهرخ قنبری، نوکیش مسیحی ساکن کرج، بار دیگر به دادگاه انقلاب احضار شده و با اتهام تازه‌ای مبنی بر «تبلیغ علیه نظام» روبرو است.

خانم قنبری پیشتر در سال ۹۸ به همین اتهام به یک سال حبس تعزیری محکوم و در مهرماه همان سال راهی زندان کچویی در کرج شده بود.

به گفته نزدیکان خانم قنبری، این نوکیش مسیحی پس از آزادی از زندان فعالیتی نداشته‌است.

بهنام ایرانی، از دوستان قدیمی خانواده در همین رابطه گفت: «همسر ۷۱ ساله خانم قنبری به شدت بیمار است و بسیار نیازمند کمک و پرستاری ماهرخ. درگذشته نیز بازداشت این شهروند مسیحی، وضعیت دشواری برای همسر خانم قنبری به وجود آورده بود. …»

وی در ادامه افزود «ماهرخ وادار به شرکت در جلسات توجیه دینی و فرصت بازگشت به اسلام شد که توسط یک روحانی مسلمان اداره می‌شد.»

علیرغم ممنوع بودن تفتیش عقاید در قانون اساسی جمهوری اسلامی، بارها مسیحیان در زمان بازجویی، دادگاه و حتی پس از آزادی در مورد ایمانشان تحت فشار قرار گرفته و بازجویی شده‌اند.

پیشینه بازداشت و زندان

ماهرخ (رخساره) قنبری یکی از پنج نوکیشی بود که قبل از کریسمس سال ۹۷ هنگام یورش مأموران امنیتی به خانه اش در کرج دستگیر شد. اسامی چهار زن دیگر علنی نشده‌است. وی قبل از آزادی موقت با قرار وثیقه ۳۰ میلیون تومانی به مدت ده روز دربازداشت از صبح تا عصر بازجویی می‌شد.

ماهرخ در تیرماه ۹۸ در دادگاه انقلاب کرج به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال حبس تعزیری محکوم شد.

سازمان مسیحی «ام ای سی» در گزارشی در مورد این جلسه دادگاه نوشته بود در خلال محاکمه، قاضی «بسیار بی‌ادب» بود و پس از مخالفت با ماهرخ، «سعی در تحقیر او داشت.»

  تأیید حکم حبس سه نوکیش مسیحی در دادگاه تجدیدنظر

این شهروند مسیحی در مهر ماه ۹۸، برای اجرای محکومیت حبس خود در زندان «شهید کچویی» کرج حااضر شد. وی در اسفند ماه همان سال، از جمله زندانیانی بود که برای جلوگیری از شیوع کرونا در زندان، پیش از موعد آزاد شد.

این شهروند مسیحی قبل از رفتن به زندان دریک پیام کوتاه تصویری ضبط شده اعلام کرد که توسط مأموران وزارت اطلاعات ایران به «جرم ایمان آوردن به عیسی مسیح» بازداشت شده‌است. وی افزود: «امیدوارم با آزار و شکنجه ای که متحمل می‌شوم نام عیسی مسیح را جلال بخشم.»

پرونده وی زمانی مورد توجه بین‌المللی قرار گرفت که مایک پنس، معاون وقت رئیس‌جمهور آمریکا، در چند توییت پیرامون ناکامی ایران در تأمین آزادی مذهبی برای شهروندان خود، از خانم قنبری نام برد.

آقای پنس گفت از اینکه «ماهرخ به دلیل استفاده از حق آزادی در عبادت به زندان افتاده بسیار مبهوت است.»

Check Also

محکومیت رقیه بیگدلی به حبس تعزیری و مجازاتهای تکمیلی

محکومیت رقیه بیگدلی به حبس تعزیری و مجازاتهای تکمیلی

محکومیت رقیه بیگدلی به حبس تعزیری و مجازاتهای تکمیلی خبرگزاری جامعه آریایی – ایمان افشاری، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *