اخذ تعهد از خانواده جواد روحی پیش از تحویل جسد؛ اظهارات ضدو‌نقیض مقامات در مورد علت مرگ
اخذ تعهد از خانواده جواد روحی پیش از تحویل جسد؛ اظهارات ضدو‌نقیض مقامات در مورد علت مرگ

اخذ تعهد از خانواده جواد روحی پیش از تحویل جسد؛ اظهارات ضدو‌نقیض مقامات در مورد علت مرگ

به گزارش خبرگزاری جامعه آریایی، پس از انتشار خبر جانباختن جواد روحی سازمان حقوق‌بشرایران خواستارتحقیق مستقل در مورد علت مرگ وی توسط کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل شد. محمود امیری‌مقدم، مدیر این سازمان نیز گفت « جانباختن جواد روحی باید به عنوان یک مرگ فراقضایی توسط کمیته حقیقت‌یاب بررسی شود».

رسانه‌های داخل ایران، روز گذشته خبر دادند که جواد روحی، زندانی سیاسی و از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ در ایران، بامداد پنج‌شبه ۹ شهریور ماه، «به‌دلیل تشنج» از زندان نوشهر به بیمارستان شهید بهشتی نوشهر منتقل و در آنجا به‌طور مشکوکی جان خود را از دست داده است.

تاکنون مسئولان درخصوص علت فوت مشکوک این زندانی سیاسی سکوت اختیار کرده‌اند.

یکی از نزدیکان جواد روحی به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «روی برگه پزشکی قانونی، علت مقدماتی فوت ایست قلبی عنوان شده، این درحالی است که مقامات سپاه، به‌صورت شفاهی، علت فوت را سکته مغزی عنوان کرده بودند.»

این منبع در ادامه گفت: «پیش از تحویل جسد، از خانواده جواد روحی تعهد گرفتند و سپس جسد در روستای پدری جواد در کلیکان آمل باحضور ماموران امنیتی، دفن شد. جواد روز چهارشنبه با پدر و مادرش ملاقات داشت و پس از آن هم تلفن زده بود و خیلی حالش خوب بود. اما پنج‌شنبه، قبل از رسیدن به بیمارستان فوت کرده بود و دور سر جسد پلاستیک و پنبه بوده است.»

به گزارش روابط عمومی زندان نوشهر در توضیحات و گزارش بهداری زندان آمده است: «روز چهارشنبه ۸ شهریور ۱۴۰۲ مددجو جواد روحی با پای خودش به بهداری مراجعه و عنوان کرد بی‌حال است. پس از گرفتن علام حیاتی جواد روحی و مشورت با پزشک زندان برای جواد روحی قرص دیکلوفناک و قرص سرماخوردگی تجویز شد.»

  حکم اعدام برای دو فعال حقوق دگرباشان جنسی در ایران

باوجود این شواهد، احتمال مسمومیت عمدی دارویی جواد روحی، پس از مرگ او از سوی بسیاری از دوستان او و زندانیان سیاسی سابق مطرح شده است.

جواد روحی با اتهام «محاربه و افساد فی الارض؛ ارتداد از طریق هتک حرمت به قرآن از طریق آتش‌زدن آن و توهین به مقدسات» به سه بار اعدام در دادگاه انقلاب ساری محکوم شده بود و این حکم به دنبال درخواست فرجام‌خواهی وکیل وی در دیوان عالی کشور نقض و به دادگاه هم‌عرض ارجاع شده بود.

براساس گزارش‌هایی که از وضعیت بازداشت جواد روحی منتشر شده، وی برای اعتراف‌گیری اجباری تحت شکنجه قرار گرفته بود. مستند دادگاه برای اتهام رهبری اعتراضات علیه جواد، ویدیویی بوده که او را در حال رقصیدن در خیابان هنگام اعتراضات نشان می‌دهد.

Check Also

بیش از 185 کشته

ثبت هویت ۵۳۷ تن از کشته‌شدگان  اعتراضات؛ ۱۰۵ معترض در خطر اعدام

ثبت هویت ۵۳۷ تن از کشته‌شدگان  اعتراضات؛ ۱۰۵ معترض در خطر اعدام به گزارش خبرگزاری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *