کسری نوری
کسری نوری

انتقال کسری نوری، زندانی عقیدتی به مکانی نامعلوم

خبرگزاری جامعه آریایی– امروز شنبه ۵شهریور ماه ۱۴۰۱، کسری نوری، درویش گنابادی محبوس در زندان عادل آباد شیراز به مکان نامعلومی منتقل شد.‌

به گزارش خبرگزاری جامعه آریایی، امروز شنبه ۵ شهریور ماه ۱۴۰۱، کسری نوری، درویش گنابادی و زندانی عقیدتی محبوس در زندان عادل آباد شیراز به مکان نامعلومی منتقل شد. این درویش گنابادی در حال تحمل حبس تعزیری ۷ سال و ۶ ماه خود است.

پوریا نوری، برادر این زندانی عقیدتی ضمن اعلام این خبر در صفحه شخصی خود اعلام کرد:”کسری نوری، ظهر امروز حوالی ساعت ۱۲:۳۰ از بند سیاسی زندان عادل‌آباد به اجبار و همراه با رعب و وحشت به مکانی نامعلوم منتقل شده است. این انتقال بدون ارائه دستور قضایی بوده و حتی علت آن به صورت شفاهی اعلام نشده و ما شدیدا نگران کسری هستیم و از او بی خبریم.”

لازم به ذکر است، این درویش گنابادی، در زندان عادل آباد شیراز از حقوق اولیه یک زندانی برای اعزام به مرخصی و یا حتی دسترسی به مجلات و سایر مطبوعات محروم بوده است.

کسری نوری، در مرحله بدوی به تاریخ ۷ مردادماه ۱۳۹۷، توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ماشالله احمدزاده، به تحمل ۱۲ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق، ‏۲ سال تبعید به ثلاث باباجانی، ‏۲ سال ممنوع الخروجی و ‏۲ سال محرومیت از عضویت در گروه‌ها و احزاب و دسته‌جات سیاسی و اجتماعی و فعالیت رسانه‌ای محکوم شد. این حکم در تاریخ ۱۹ اسفند ماه ۱۳۹۷، با توجه به عدم درخواست تجدیدنظر خواهی عینا تائید و به کسری نوری ابلاغ شد. بااعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۷ سال و نیم حبس تعزیری قابل اجرا است.

کسری نوری زندانی عقیدتی
کسری نوری زندانی عقیدتی

کسری نوری، در تاریخ ۳۰ بهمن ماه ۱۳۹۶، در جریان حادثه گلستان هفتم پس از ضرب و شتم توسط نیروهای امنیتی بازداشت و در حالی که در دوران بازجویی از حقوق اولیه یک متهم محروم شده بود با اتهامات سنگین مورد تفهیم اتهام قرار گرفت.

  آزادی بهیه معنوی پور، شهروند بهایی با تودیع وثیقه

کسری نوری پیش‌ از این هم از سال ۱۳۹۰ تا اواسط سال ۱۳۹۴، به دلیل فعالیت رسانه‌ای در وبسایت مجذوبان نور، یک دوره حبس در زندان عادل‌آباد شیراز و زندان اوین تهران را گذرانده است.

حادثه گلستان هفتم

تجمع اعتراضی دراویش گنابادی در ۳۰ بهمن سال ۱۳۹۶ که از آن با عنوان حادثه گلستان هفتم یاد میشود در اطراف خانه نورعلی تابنده، رهبر این سلسله رخ داد که دلیل آن حضور پرتعداد نیروهای امنیتی در اطراف منزل قطب دراویش بود که این حضور با واکنش منفی سایر دراویش مواجه شد. بدنبال درگیری خونین بین دراویش و نیروهای امنیتی بیش از ۵۰۰ تن از دراویش در این درگیری‌ها بازداشت و به زندانهای تهران بزرگ، زندان قرچک وامین و زندان اوین نیز منتقل شده بودند. همچنین تعداد بسیاری از دراویش هم بشدت توسط نیورهای امنیتی مورد ضرب و شتم قرار گرفتند. آنچه در تجمعات اعتراضی گلستان هفتم مشهود بود در ابتدای امر حق خواهی دراویش گنابادی بر حقوق شهورندی خود بود که این فریاد با سرکوب گسترده و رفتار خشونت آمیز نیروهای امنیتی به خشونت کشیده شد.

حادثه گلستان هفتم
حادثه گلستان هفتم

پرونده سازی بر علیه فعالان مدنی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میلادی است که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیتهای مرزی تاکید می کند.

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

  ابراز نگرانی کارشناسان سازمان ملل از تشدید سرکوب سیستماتیک اقلیت‌های دینی در ایران

همچنین، برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

Check Also

محکومیت 13 سال حبس برای آمانج کاروانچی

به گزارش خبرگزاری جامعه آریایی به نقل از هرانا؛ آمانج کاروانچی شهروند اهل سردشت توسط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *