بازداشت سهیل عربی
بازداشت سهیل عربی

بازداشت سهیل عربی توسط نیروهای امنیتی

بازداشت سهیل عربی توسط نیروهای امنیتی

خبرگزاری جامعه آریایی – امروز سه شنبه ۱۳دی ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی با یورش به منزل سهیل عربی، زندانی سیاسی پیشین، وی را بازداشت و به مکان نامعلومی کردند.‌

به گزارش خبرگزاری جامعه آریایی، صبح دوشنبه ۱۲ دی ماه ۱۴۰۱، سهیل عربی، زندانی سیاسی پیشین، در پی یورش نیروهای امنیتی به محل سکونت وی توام با ضرب و جرح بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. سهیل عربی، از جمله شهروندانی است که بصورت مستمر در پی دگراندیشی و دیدگاههای شخصی خود مورد ارعاب و سرکوب ارگانهای امنیتی و پرونده سازی قرار گرفته‌ است.‌

به نقل از یک منبع مطلع :”شدت ضرب و جرح صورت گرفته به سهیل به قدری شدید بود که وی با آسیب جسمی مواجه شد و ماموران‌ حتی به او اجازه همراه داشتن داروهای قلب و عروق که استفاده می کند را هم‌ ندادند.

تا لحظه تنظیم این خبر، از وضعیت، نام‌ ارگان بازداشت کننده، مصادیق حقوقی اتهامات جدید منتسب شده به سهیل عربی اطلاعی در دست نیست.

لازم به اشاره است، در تاریخ ۱۸فروردین ماه ۱۴۰۱، سهیل عربی، با دریافت ابلاغیه ای کتبی از سوی شعبه ۱ اجرای احکام کیفری دادسرای زندان اوین برای تحمل دوران محکومیت حبس تعزیری ۲ ساله خود احضار شده بود و پس از آن با توجه به اینکه وی دوران تبعید خود را در شهرستان برازجان سپری می کرد اجرای حکم وی تعلیق شده بود.

سهیل عربی، در تاریخ ۶ مرداد ماه ۱۴۰۰، توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران، به ریاست ایمان افشاری بصورت غیابی محاکمه و از بابت اتهامات (فعالیت تبلیغی علیه نظام)، (تشویش اذهان عمومی از طریق تهیه گزارش از اوضاع زندان) و صدور بیانیه و محکوم کردن کشتار و سرکوب مردم در آبان ۱۳۹۸) به تحمل ۲سال حبس تعزیری، پرداخت جریمه نقدی و ممنوعیت خروج از کشور محکوم شد. این حکم در تاریخ ۲۵ آذر ماه ۱۴۰۰، توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران عینا تائید شد.

  منوچهر بختیاری در زندان قزوین دست به اعتصاب زد

در تاریخ ۲۵ آبان ماه ۱۴۰۰، همزمان با آزادی سهیل عربی، مصطفی دانشجو، وکیل مدافع این فعال مدنی، در خصوص کاهش محکومیت تبعید موکل خود اعلام کرده بود: “با محاسبه دقیق روزهای بازداشت و نامه اجرای احکام دادسرای زندان اوین، سهیل عربی ۱۴ ماه بیش از مدت زمان محکومیت‌ خود در زندان نگهداری شده. این مدت اضافی از حکم اقامت اجباری وی در برازجان کسر شده است.”

جلسه بازپرسی و تفهیم اتهام سهیل عربی، در تاریخ ۳ خردادماه ۱۴۰۰، توسط شعبه ۳ بازپرسی دادسرای امنیت اوین از طریق ویدئو کنفرانس برگزار و این فعال مدنی در مرحله بازپرسی با اتهامات (توهین به رهبری در فضای مجازی)، (اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور) و (فعالیت تبلیغی علیه نظام در فضای مجازی) تفهیم اتهام شد که پس از صدور قرار منع تعقیب اتهامات سهیل عربی به(فعالیت تبلیغی علیه نظام)، (تشویش اذهان عمومی از طریق تهیه گزارش از اوضاع زندان) و(صدور بیانیه و محکوم کردن سرکوب اعتراضات آبان ۱۳۹۸) تغییر کرد.

سهیل عربی در تاریخ ۱۶ آبان ماه ۱۳۹۲ بازداشت شد و تمام این مدت از حق مرخصی و سایر حقوق شهروندی یک متهم و یک زندانی سیاسی محروم ماند.

وی در تاریخ ۱ بهمن‌ماه ۱۳۹۸، از زندان اوین به زندان تهران بزرگ منتقل و پس از چند سال به زندان رجائی شهر کرج منتقل و مدتی را در سلول انفرادی زندان رجایی شهر کرج سپری کرده بود.

این زندانی سیاسی پیشین، در دوران محکومیت خود با انواع و اقسام شکنجه ها و ضرب و جرح از سوی بازجویان قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران مواجه شد و نهایتا در تاریخ ۲۶ آبان ۱۴۰۰، با پایان دوران محکومیت خود از زندان آزاد و سپس به شهرستان برازجان تبعید شده بود.

  محکومیت فریبا اسدی، زندانی سیاسی به حبس تعلیقی

سهیل عربی، متولد ۱۳۶۴، در آبان‌ماه ۱۳۹۲، توسط ماموران قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران به اتهام(توهین به مقدسات – سب‌النبی) و (توهین به رهبری) بازداشت و پس از انتقال به بند ۲ الف آن ارگان‌امنیتی، در شهریور ماه سال ۱۳۹۳، در حالی‌ که حدود ۱ سال از بازداشت وی گذشته بود توسط شعبه ۷۶ دادگاه کیفری ۲ استان تهران به اتهام(توهین به پیامبر اسلام) به اعدام محکوم شده بود.

این حکم در آذرماه همان سال در دیوان عالی کشور نیز تایید شده بود اما پس از اعمال ماده ۴۷۷ (اعاده دادرسی)، این حکم در مجموع به ۹۰ ماه زندان و ۲ سال تحقیقات مذهبی تبدیل و سهیل عربی علاوه بر تحمل ۷ سال و ۶ ماه زندان، به خواندن ۱۳ جلد کتاب دینی و مذهبی و تهیه ۵ تا ۱۰ خلاصه از این کتاب هم محکوم شده بود.

سهیل عربی، در اردیبهشت ماه ۱۳۹۳ هم به اتهام (توهین به رئیس وقت دانشگاه علامه طباطبایی، آیت‌الله احمد جنتی و غلامعلی حدادعادل از طریق نوشته‌هایش در فیسبوک) در شعبه ۱۰ دادگاه ویژۀ کارکنان دولت به ۵۰۰ هزار تومان جریمه نقدی و ۳۰ ضربه شلاق محکوم شده بود.

وی همچنین، در شهریورماه ۱۳۹۳ به اتهام (توهین به علی خامنه‌ای) و (تبلیغ علیه نظام)، توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی به تحمل ۳ سال حبس تعزیری محکوم شد که این حکم نیز به فاصله کوتاهی در شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر تائید شده بود.

در ادامه پرونده سازی های مستمر بر علیه سهیل عربی، در تاریخ ۱۵ آذر ماه ۱۳۹۷، توسط شعبه ۱۱۶۶ دادگاه کیفری ۲ تهران به اتهام (اخلال در نظم زندان) و (تخریب عمدی اموال دولتی) به تحمل ۱ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد و با ارجاع پرونده به دادگاه تجدیدنظر عین حکم صادره در دادگاه بدوی تائید و به این زندانی سیاسی ابلاغ شده بود.

  پخش اعترافات اجباری یکی از معترضان در ماجرای اتوبوس

این عکاس و شهروند خبرنگار زندانی، در آبان ماه ۱۳۹۶ برنده جایزه شهروند خبرنگار ۲۰۱۷ گزارشگران بدون مرز شده بود.

سرکوب، ارعاب و تهدید بر علیه شهروندان براساس سناریوی ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

بلاتکلیف نگهداشتن افراد در بازداشت و ممانعت از دسترسی متهم به انتخابی خود ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

Check Also

اخذ تعهد از خانواده جواد روحی پیش از تحویل جسد؛ اظهارات ضدو‌نقیض مقامات در مورد علت مرگ

اخذ تعهد از خانواده جواد روحی پیش از تحویل جسد؛ اظهارات ضدو‌نقیض مقامات در مورد علت مرگ

به گزارش خبرگزاری جامعه آریایی، پس از انتشار خبر جانباختن جواد روحی سازمان حقوق‌بشرایران خواستارتحقیق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *