بازداشت لیلا میرغفاری
بازداشت لیلا میرغفاری

بازداشت لیلا میرغفاری توسط نیروهای امنیتی

بازداشت لیلا میرغفاری توسط نیروهای امنیتی

خبرگزاری جامعه آریایی – لیلا میرغفاری، فعال مدنی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز جمعه ۲۳ شهریور ماه ۱۴۰۱، لیلا میرغفاری، فعال مدنی، ساکن تهران، در جریان تجمع اعتراضی در مقابل بیمارستان کسری در این شهر که برای اعتراض به جان باختن مهسا امینی برگزار شده بود توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

یک منبع مطلع ضمن اعلام این خبر گفت:”در جریان تجمعی که دیروز از حدود ظهر و پس از اعلام جان باختن مهسا امینی منتشر شد لیلا میرغفاری، به همراه چند تن دیگر در مقابل بیمارستان کسری حاضر شدند که پس از شکل گیری اعتراضات مدنی بیش از ۸ تن از ماموران زن با حمله به این فعال مدنی وی را بازداشت و توسط یک دستگاه خودروی ون به بازداشتگاه پلیس امنیت در تهران منتقل کردند.

لازم به ذکر است، لیلا میرغفاری، در تاریخ ۲۸ بهمن ماه ۱۴۰۰، در جریان برگزاری مجلس ترحیم بکتاش آبتین، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از چند ساعت‌ آزاد شده بود.

این فعال مدنی، پیش از این در تاریخ ۲۷ بهمن ماه ۱۳۹۶ و در پرونده ای دیگر توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۸۰ میلیون تومان آزاد شده بود.

با آغاز روند دادرسی، در تاریخ ۳ مهر ماه ۱۳۹۷، لیلا میرغفاری طی احضاریه ای کتبی به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران احضار و از بابت اتهامات (تمرد نسبت به مامورین حفاظت)، (توهین به رهبری)، (ظاهر شدن در انظار عمومی بدون حجاب شرعی)، (فراهم نمودن موجبات تشویق مردم به فساد فحشا و تشویق آنان با تبلیغ بی حجابی) محاکمه و به تحمل ۲ سال حبس تعلیقی با طول مدت تعلیق ۳ ساله محکوم شد.

  ازدواج اجباری عامل خودکشی آناهیتا شهیدی

این فعال مدنی، در تاریخ ۱۹ دی ماه ۱۳۹۷ و از بابت پرونده ای دیگر توسط شعبه ۱۰۵۷ دادگاه کیفری ۲ تهران به اتهام (تمرد از دستور مامورین)، (اشاعه فساد و فحشا) و (عدم رعایت حجاب) محاکمه شده بود.

در تاریخ ۳ بهمن ماه ۱۳۹۷، به اتهام (ظاهر شدن در انظار عمومی بدون حجاب شرعی) به پرداخت ۵۰ هزار تومان جزای نقدی و از بابت اتهام (تمرد نسبت به ماموران) و (تشویق مردم به فساد و فحشا) نیز تبرئه شد. طرح این اتهامات به لیلا میرغفاری از آنجایی ناشی شده بود که وی در خرداد ۱۳۹۷ موقع ورود به دادگاه با وجود اینکه مانتو و شلوار جین بر تن داشته، از او می‌خواهند چادر سر کند و در پی سر باز زدن لیلا میرغفاری از این کار و درگرفتن مشاجره لفظی این مورد به درگیری لفظی شدید و منجر به باز شدن پرونده جدید برای وی شده بود.

در آبان ماه سال ۱۳۹۴ لیلا میرغفاری به همراه ۱۷ تن دیگر از فعالان مدنی، در یک تجمع مسالمت آمیز مقابل زندان اوین به اتهام (اخلال در نظم عمومی) بازداشت و این فعال مدنی به زندان قرچک و مردان به زندان اوین منتقل و پس از مدتی به قید کفالت یا وثیقه ۵۰ میلیون تومانی آزاد شد.

دادگاه بدوی، لیلا(خدیجه) میرغفاری, در تاریخ ۲۰ بهمن ۱۳۹۴، توسط شعبه ۱۰۶۰ دادگاه کیفری دو تهران به ریاست قاضی فرشید دهقانی برگزار و این فعال مدنی به تحمل ۹۱ روز حبس تعزیری محکوم شد

با اعلام اعتراض، در تاریخ ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸، پرونده لیلا میرغفاری توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران به ریاست احمدزرگر، بصدرت غیابی برگزار شد. (علت حاضر نبودن برخی متهمان، عدم اطلاع قبلی به متهمان یا وکلای آنان توسط دادگاه، عدم اعتراض به حکم اولیه و یا در یکی از موارد ممانعت از پیوستن متهم به جلسه، بدلیل آنچه پوشش غیر اسلامی خوانده می شود، بوده است). در نهایت این حکم در مرحله تجدیدنظرخواهی عینا تائید شد.

  محمد شباهتی از حق ادامه تحصیل محروم شد

Check Also

محکومیت رقیه بیگدلی به حبس تعزیری و مجازاتهای تکمیلی

محکومیت رقیه بیگدلی به حبس تعزیری و مجازاتهای تکمیلی

محکومیت رقیه بیگدلی به حبس تعزیری و مجازاتهای تکمیلی خبرگزاری جامعه آریایی – ایمان افشاری، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *