بازداشت نسیم کاشانی نژاد، شهروند بهایی برای تحمل حبس تعزیری
بازداشت نسیم کاشانی نژاد، شهروند بهایی برای تحمل حبس تعزیری

بازداشت نسیم کاشانی نژاد، شهروند بهایی برای تحمل حبس تعزیری

بازداشت نسیم کاشانی نژاد، شهروند بهایی برای تحمل حبس تعزیری

خبرگزاری جامعه آریایی – امروز جمعه ۱۱آذر ماه ۱۴۰۱، نسیم کاشانی نژاد، شهروند بهایی، برای تحمل حبس خود بازداشت و به زندان عادل آباد منتقل شد.

به گزارش خبرگزاری جامعه آریایی، روز دوشنبه ۳۰ آبان ماه ۱۴۰۱، نسیم کاشانی نژاد، شهروند بهایی ساکن شهر شیراز مرکز استان فارس، بدون اعلام‌ قبلی، برای سپری کردن دوران حبس تعزیری ۶ ماهه خود بازداشت و به زندان عادل آباد این شهر منتقل شد.

به نقل از یک منبع نزدیک به خانواده نسیم کاشانی نژاد در این خصوص گفت:”با توجه به اینکه از قبل هیچگونه ابلاغیه ای چه بصورت کتبی و چه بصورت تماس تلفنی مبنی بر اجرای حکم حبس برای نسیم کاشانی نژاد ارسال نشده بود واحد اجرای احکام، پس از صدور حکم جلب و سپس مراجعه ماموران کلانتری به منزل وی پس از بازداشت این شهروند بهایی را به زندان عادل آباد منتقل کردند.”

لازم به ذکر است، در تاریخ ۳ شهریور ماه ۱۴۰۱، شعبه ۳۷ دادگاه تجدیدنظر استان فارس با صدور دادنامه ای نسیم کاشانی نژاد را از بابت اتهام (اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت داخلی و خارجی) به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری، دو سال منع خروج از کشور و ابطال گذرنامه محکوم کرده بود.

این شهروند بهایی ساکن شیراز، در تاریخ ۲۶ خرداد ماه ۱۳۹۹، در اولین جلسه دادرسی حاضر شد اما با توجه به نقص در پرونده و تکمیل نبودن تحقیقات اداره اطلاعات شیراز و مستندات مورد ادعا، پرونده به شعبه بازپرسی دادسرای شیراز بازگردانده شد و پس از رفع نقایص در تاریخ ۱۴ مهر ماه ۱۳۹۹، جلسه دوم و ۲۸ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱، هم جلسه سوم دادگاه رسیدگی به اتهامات نسیم کاشانی نژاد، توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب شیراز به ریاست قاضی محمود ساداتی برگزار شد و در تاریخ ۸ خردادماه ۱۴۰۱، این شهروند بهایی به تحمل ۲سال حبس تعزیری و منع خروج از کشور به لغو گذرنامه به مدت ۲ سال و معرفی روزانه به اداره‌ اطلاعات استان به مدت ۲ سال محکوم شده بود.

  ابراز نگرانی کارشناسان سازمان ملل از تشدید سرکوب سیستماتیک اقلیت‌های دینی در ایران

نسیم کاشانی نژاد، در مهر ماه ۱۳۹۵، به همراه بیش از ۲۵ تن از شهروندان بهایی دیگر در شهر شیراز بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی در این شهر و طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در آبان ماه ۱۳۹۵ با تودیع وثیقه آزاد شده بود.

شهروندان بهائی با طبق به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب ۶ اسفند ۱۳۶۹ از هرگونه حقوق شهروندی محروم هستند و از سوی حکومت جمهوری اسلامی با انواع و اقسام موارد نقض حقوق بشر و اعمال رفتارهای قهرآمیز روبرو هستند.

در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل با انتشار درخواست اقدام فوری ضمن محکم کردن سرکوب و اعمال فشارهای امنیتی و اجتماعی بر جامعه بهائی ایران به عات باورهای مذهبی این شهروندان خواستار پایان دادن به سرکوب بهائیان ایران شد.

همچنین، در تاریخ ۳۰ تیر ماه ۱۴۰۱، جامعه جهانی بهائی با انتشار بیانیه ای نسبت به افزایش فشارهای امنیتی و موج گسترده بازداشت، سرکوب محرومیت بهائیان ایران از حقوق شهروندی شان در ایران هشدار داده بود.

سرکوب اقلیت‌های مذهبی ناقض ماده ۲، ۱۸ و ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است که بر حق افراد بر انجام مناسک مذهبی و تبلیغات و انجام آموزشهای مذهبی چه بصورت جمعی و چه بصورت خصوصی تاکید می کند.

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

  76 سال حبس تعزیری و مجازات تکمیلی برای 26 شهروند بهائی

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

Check Also

وصال ممتازی، شهروند بهایی ساکن‌ رشت بازداشت شد

وصال ممتازی، شهروند بهایی ساکن‌ رشت بازداشت شد

وصال ممتازی، شهروند بهایی ساکن‌ رشت بازداشت شد خبرگزاری جامعه آریایی – امروز پنجشنبه ۱۷ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *