بازداشت ۶ تن از شهروندان و تداوم‌ بلاتکلیفی ۳ دانشجو در زندان اوین
بازداشت ۶ تن از شهروندان و تداوم‌ بلاتکلیفی ۳ دانشجو در زندان اوین

بازداشت ۶ تن از شهروندان و تداوم‌ بلاتکلیفی ۳ دانشجو در زندان اوین

بازداشت ۶ تن از شهروندان و تداوم‌ بلاتکلیفی ۳ دانشجو در زندان اوین

خبرگزاری جامعه آریایی – ، ماموران امنیتی در گنبد کاووس، نجف آباد، کرج و اشنویه، دستکم ۶ تن از شهروندان را بازداشت کردند.‌ همچنین، سه دانشجوی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی بطور بلاتکلیف در بازداشت بسر می برند.

به گزارش خبرگزاری جامعه آریایی، طی روزهای گذشته، حنیف فروزش، شراره صائبی منفرد، محمد امینی، باربد داداش زاده، شیروان خضری و ایوب میرزایی، توسط نیروهای امنیتی در استانهای گلستان، اصفهان، البرز و آذربایجان غربی بازداشت شدند. همچنین، علیرضا پورصفرفرد، سروش احمدی و آراد رستم زاد، سه دلنشجوی بازداشت شده بطور بلاتکلیف در حبس بسر می برند.

براساس این گزارش، طی روزهای گذشته، محمد امینی، ساکن شهرستان نجف آباد از توابع استان اصفهان، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و بطور بلاتکلیف در زندان دادگستری اصفهان بسر می برد.

یک منبع نزدیک به محمد امینی در این خصوص گفت:”با توجه به اینکه محمد امینی در اینستاگرام و توئیتر فعالیت می کرد علت بازداشت وی مرتبط با فعالیت‌های وی در فضای مجازی عنوان شده و در حال حاضر در زندان واقع در پشت دادگستری استان اصفهان بطور بلاتکلیف محبوس شده است.”

در خبری دیگر، روز پنجشنبه ۱۹ آبان ۱۴۰۱، حنیف فروزش، شهروند اهل سنت، ساکن شهرستان گنبد کاووس از توابع استان گلستان، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است.

یک منبع نزدیک به حنیف فروزش نیز اعلام کرد:”حنیف فروزش، شهروند اهل سنت و دانشجوی علوم دینی در یکی از دانشگاه های عربستان سعودی بود و پس از بازگشت به ایران در محل سکونت خود در ترکمن صحرا توسط ماموران اداره اطلاعات گنبد بازداشت و جهت بازجوئی به بازداشتگاه مرکزی این ارگان امنیتی منتقل شده است.”

  اخبار ۲۳ شهریور ۱۴۰۱

این‌ منبع مطلع تشریح کرد:”برای بازداشت حنیف فروزش جمعیتی در حدود ۲۵ تا ۳۰ مامور امنیتی از اداره اطلاعات و نیروی انتظامی به خانه وی یورش بردند و پس از تفتیش منزل و توقیف برخی لوازم شخصی خود و خانواده اش سپس حنیف را بازداشت کرده و به همراه خود بردند.

در ادامه نیز، طی روزهای گذشته، باربد داداش زاده، ساکن شهر کرج مرکز استان البرز در جریان اعتراضات سراسری در این‌ شهر توسط نیروهای‌ امنیتی بازداشت شد.

باربد داداش زاده، در حال حاضر در زندان قزلحصار کرج بطور بلاتکلیف نگهداری می شود.

همچنین، تا لحظه تنظیم این خبر، از شرح اتهامات مطروحه و نام ارگان بازداشت کننده باربد داداش زاده اطلاعی در دست نیست.

همچنین، روز پنجشنبه ۷ مهر ماه ۱۴۰۱، شراره صائبی منفرد، ساکن تهران، در پی یورش نیروهای امنیتی به منزل شخصی وی پس از تفایش منزل و توقیف برخی لوازم شخصی اش بازداشت شد.

براساس این گزارش، بازداشت شراره صائبی منفرد در پی یورش نیروهای امنیتی به محل سکونت وی صورت گرفته و او پس از اتمام بازجوئی ها و تفهیم اتهام و همزمان با آتش سوزی زندان اوین به زندان قرچک ورامین منتقل شده است.

اما در خبری دیگر وبسایت کردپا اعلام کرد؛ روز جمعه ۲۰ آبان ماه ۱۴۰۱، شیروان خضری و ایوب میرزایی، دو تَن از اهالی روستای بیمضرته از توابع اشنویه در استان آذربایجان غربی، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

از میان این افراد، شیروان خضری در بیمارستان اشنویه بعنوان پرستار فعالیت می کند.

تا لحظه تنظیم این خبر، از مکان نگهداری، نام ارگان بازداشت کننده و علت بازداشت شیروان‌خضری و ایوب میرزایی اطلاعی در دست نیست.‌

  انتقال لیلا حسین زاده به زندان عادل آباد شیراز

از سوی دیگر، شورای صنفی دانشگاههای کشور اعلام کرد؛ امروز شنبه ۲۱ آبان ماه ۱۴۰۱، علیرضا پورصفرفرد، سروش احمدی و آراد رستم زاد، سه تن از دانشجویان بازداشت شده در دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی، ساکن تهران، علیرغم گذشت مدت نسبتا زیادی از تاریخ بازداشت بطور بلاتکلیف بسر می برند و با آزادی آنها موافقت نشده است.

این دانشجویان، در بازداشت یکی از ارگانهای امنیتی در زندان اوین بسر می برند و دوران بازجویی خود را سپری می کنند.‌

لازم به ذکر است، در تاریخ ۶ آبان ماه ۱۴۰۱، علیرضا پورصفرفرد، فعال دانشجویی و دانشجوی رشته هوافضا، ورودی سال ۱۳۹۶، در پی یورش نیروهای امنیتی به محل سکونت وی پس از تفتیش منزل و توقیف برخی وسائل از قبیل گوشی تلفن همراه و لپ تاپ، سپس بازداشت شد.

همچنین، سروش احمدی، اهل شهر سنندج مرکز استان کردستان، دانشجوی مقطع کارشناسی در رشته مهندسی کامپیوتر دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی، در تاریخ ۲۲ مهر ماه ۱۴۰۱، در محله مجیدیه تهران توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

از مصادیق حقوقی اتهامات تفهیم شده به سروش احمدی در مراحل بازجویی و بازپرسی اطلاعی در دست نیست.

در ادامه نیز، روز پنجشنبه ۶ مهر ماه ۱۴۰۱، آراد رستم زاد، دانشجوی مقطع کارشناسی در رشته مکانیک دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی، در تهران توسط نیروهای امنیتی بازداشت و در حال حاضر در زندان اوین بطور بلاتکلیف بسر می برد.

از زمان اعلام خبر جان باختن مهسا (ژینا) امینی، دختر ۲۲ ساله، اهل شهرستان سقز در بازداشتگاه پلیس امنیت نیروی انتظامی در تهران، اعتراضات گسترده ای در خصوص عملکرد گشت ارشاد در مدارس، دانشگاهها و شهرهای مختلف کشور در جریان است.‌

  انتقال فاطمه سپهری به زندان وکیل آباد مشهد

در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل نیز با انتشار بیانیه ای، نسبت به سرکوب خشونت بار این‌ اعتراضات واکنش نشان داد و از جامعه جهانی خواستار اقدام‌ فوری برای مقابله با حکومت ایران شد.

همچنین، در تاریخ ۴ آبان ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، گزارش تفصیلی خود از وضعیت سرکوب گسترده این اعتراضات از سوی حکومت جمهوری اسلامی را به مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارائه کرد.

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

Check Also

اعتراضات سراسری؛ بیش از 234 کشته تا کنون/29 کودک

مروری بر تحولات اخیر

به قلم: علیرضا حسن زاده نیسی -نه، این‌بار دست‌وپا زدن فایده‌ای ندارد! همانطور که پیش‌بینی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *