اولین جلسه دادگاه سپیده رشنو
اولین جلسه دادگاه سپیده رشنو

برگزاری اولین جلسه دادگاه سپیده رشنو

برگزاری اولین جلسه دادگاه سپیده رشنو

خبرگزاری جامعه آریایی – امروز دوشنبه ۷شهریور ماه ۱۴۰۱، جلسه اول دادگاه رسیدگی به اتهامات سپیده رشنو در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری جامعه آریایی، امروز دوشنبه ۷ شهریور ماه ۱۴۰۱، سپیده رشنو، متولد؛ ۱۳۷۲، اهل شهر خرم آباد مرکز استان لرستان، از دختران معترض به حجاب اجباری که پس از حادثه اتوبوس BRT دستگیر شد، در اولین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات سپیده رشنو در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری برگزار شد.

اولین جلسه دادگاه سپیده رشنو

سامان رشنو، برادر سپیده رشنو، با انتشار یادداشتی در صفحه شخصی خود نوشت:”جلسه اول رسیدگی به اتهامات خواهرم ‎سپیده رشنو به صورت علنی برگزار شد، قرار بازداشت موقت فک و مقرر به تودیع وثیقه گردید.

لازم به ذکر است، در تاریخ ۲۹مردادماه ۱۴۰۱، سپیده رشنو، پس از انتقال به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران توسط ایمان‌افشاری با ۳ عنوان (تبلیغ علیه نظام)، (اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور از طریق ارتباط با افراد خارج نشین) و (تشویق مردم به فساد و فحشا) مورد تفهیم اتهام قرار گرفت.

برگزاری اولین جلسه دادگاه سپیده رشنو
برگزاری اولین جلسه دادگاه سپیده رشنو

اعزام سپیده رشنو به بیمارستان

سپیده رشنو، در تاریخ ۱۲ مردادماه ۱۴۰۱، در پی وخامت وضعیت جسمی بر اثر فشارهای روحی و و فیزیکی و ضرب و شتم احتمالی، پس از اعزام به بیمارستان طالقانی تهران در محیطی کاملا امنیتی معاینه و پس از چند ساعت‌ مجددا به زندان اوین بازگردانده شده بود.

اعتراف اجباری در خصوص حادثه اتوبوس در تلویزیون

  اقدام به خودکشی زهرا صدیقی در زندان

دستگیری سپیده رشنو

چهره بی رمق و سیاهی زیر چشم خانم رشنو در اعترافات اجباری تلویزیون
چهره بی رمق و سیاهی زیر چشم خانم رشنو در اعترافات اجباری تلویزیون

سپیده رشنو، در تاریخ ۲۵ تیر ماه ۱۴۰۱، پس از انتشار ویدئویی که درگیری لفظی و فیزیکی او با رایحه ربیعی در فضای مجازی منتشر شد توسط نیروهای امنیتی بازداشت و جهت بازجوئی به بازداشتگاه ۲ الف سپاه منتقل شد.

مسئله حجاب اجباری از ابتدای جمهوری اسلامی، یکی از نمادهای نقض حقوق بشر بوده که در طی سالهای گذشته با پیدایش شبکه های اجتماعی و در دسترس بودن عمومی اینترنت، بیش از پیش پررنگ شده است.

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

این گزارش مربوط به اولین جلسه دادگاه سپیده رشنو بود، اخبار بیشتر، متعاقبا منعکس خواهد شد.

ما را در توییتر دنبال کنید.

Check Also

محکومیت رقیه بیگدلی به حبس تعزیری و مجازاتهای تکمیلی

محکومیت رقیه بیگدلی به حبس تعزیری و مجازاتهای تکمیلی

محکومیت رقیه بیگدلی به حبس تعزیری و مجازاتهای تکمیلی خبرگزاری جامعه آریایی – ایمان افشاری، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *