پذیرش بیش از 23 هزار کارمند محلی افغان
پذیرش بیش از 23 هزار کارمند محلی افغان

تعهد آلمان به پذیرش بیش از 23 هزار کارمند محلی افغان

تعهد آلمان به پذیرش بیش از 23 هزار کارمند محلی افغان

خبرگزاری جامعه آریایی – آلمان به ۲۳ هزار و ۶۱۴ کارمند محلی افغان و خانواده های آنان اجازه ورود داده است. اداره فدرال مهاجرت گفته که ۱۷ هزار و ۵۵۶ تن از آنان تاکنون به آلمان آمده اند. روند پذیرش و انتقال افراد واجد شرایط هنوز ادامه دارد.

روزنامه آلمانی “ولت ام زونتگ” به نقل از اطلاعات اداره فدرال مهاجرت و پناهندگی یا “بامف” نوشته در میان این افراد، پنج هزار و ۱۴۱ کارمند محلی ارتش آلمان و خانواده های شان نیز شامل می باشند که سه هزار و ۷۵۶ تن از آنان از زمان تصرف قدرت توسط طالبان در یک سال گذشته به آلمان منقل شده اند.

اگر در سطح بین المللی مقایسه شود، آلمان نسبت به سایر کشورهای اروپایی در زمینه پذیرش افغان های نیازمند حفاظت، وضع بهتری دارد. دیگر کشورهایی که در ماموریت ناتو در افغانستان اشتراک داشتند، از جمله بریتانیا و ایتالیا، تعداد کمتری از افغان ها را پذیرفته اند.

سفارت بریتانیا در آلمان به این روزنامه گفته است: «تا حالا ۱۰ هزار و ۱۰۰ نفر به بریتانیا منتقل شده اند. از جمله متقاضیانی که برای نیروهای مسلح کار می کردند، به همراه اعضای خانواده پذیرفته شدند.»

«برنامه های پذیرش خبرنگاران افغان در آلمان باید تسریع شود»

وزارت امور خارجه ایتالیا نیز تایید کرده که تا کنون “یک هزار و ۲۱۸ ویزا برای اتباع افغانستان” را تایید کرده که محدودیت گشت و گذار دارند. ۲۷۸ نفر دیگر نیز از طریق برنامه “دهلیز بشردوستانه” وارد این کشور شدند.

  درخواست پناهندگی هزاران پناهجو در قبرس از ابتدای 2022

یورگین هاردت، سخنگوی سیاست خارجی فراکسیون احزاب اتحادی آلمان از حزب دموکرات مسیحی “سی دی یو” به این روزنامه گفته است: «آلمان تاکنون نسبت به دیگر کشورهای عضو ناتو افغان های بیشتری را پذیرفته است.»

اما سیاستمداران حزب سبزها گفته اند که این تعداد هنوز هم کافی نیست. آنها برای کمک “سخاوتمندانه تر و سریعتر” به افغان های نیازمند حفاظت بر حکومت فدرال آلمان فشار می آورند. جوزفین پاول، وزیر مهاجرت و ادغام در ایالت نوردراین وستفالن آلمان از حزب سبزها گفته است: «من از دولت فدرال می خواهم که برنامه پذیرش (افغان ها) را به سرعت عملی کند.»

پس از سقوط نظام جمهوری در افغانستان و تصرف قدرت توسط طالبان، انالنا بئربوک، از حزب سبزها وزیر امور خارجه جمهوری فدرالی آلمان شد. وی بلافاصله پس از تصدی مسئولیت، به دلایل بشردوستانه برنامه پذیرش افغان های نیازمند حفاظت را در دستور کارش قرار داد.

پرو ازول: آلمان تلاش های بیشتری برای پذیرش افغان ها انجام دهد

در آغاز ماه جولای، کمیته تحقیق “بوندستگ” یا پارلمان آلمان فدرال کار روی بررسی روند تخلیه از افغانستان را آغاز کرد. هدف از این تحقیق وضاحت بیشتر در مورد این روند آشفته است که در تابستان ۲۰۲۱ از کابل اغاز شده است. همزمان قرار است در مورد سرنوشت کارمندان محلی آلمان در افغانستان تصمیم گرفته شود که هنوز منتظر فرصتی برای انتقال به آلمان هستند.

پارلمان آلمان کمیسیون دیگری را نیز به منظور تحقیق در مورد ماموریت حدودا ۲۰ ساله ارتش این کشور در افغانستان موظف کرده است. هدف این است که این ماموریت به صورت علمی کاوش شده و آموزه هایی برای ماموریت های آینده ارائه گردد.

  ورود ۱۲۰ مهاجر دیگر به قبرس

مسئول حقوق بشر حکومت آلمان خواستار عملی کردن برنامه پذیرش افغان ها شد

شبه نظامیان طالبان در آگست سال ۲۰۲۱ قدرت را در کابل تصرف کردند. آنها با مقاومت اندکی از سوی نیروهای مسلح افغانستان روبرو شدند؛ نیروهایی که ارتش و پلیس آلمان در آموزش آنان سال ها نقش داشتند.

ارتش آلمان در جولای سال گذشته سریعتر از آنچه برنامه ریزی شده بود، افغانستان را ترک کرد. آلمان در روند خروج نیروها از افغانستان، از زمانبندی ایالات متحده امریکا پیروی کرد؛ هرچند پارلمان آلمان ماموریت نیروهای این کشور در افغانستان را یک سال دیگر تمدید کرده بود.

پس از به قدرت رسیدن مجدد طالبان در افغانستان، آلمان نیز در عملیات بین المللی نجات و تخلیه غیرنظامیان افغان نیازمند حفاظت اشتراک نمود؛ عملیاتی که صحنه های دراماتیکی را در میدان هوایی کابل خلق کرد. از آن زمان تاکنون بسیاری از مردم افغانستان تلاش می کنند راهی برای خروج از این کشور تحت حاکمیت طالبان پیدا کنند.

 

Check Also

همه چیز در مورد پناهندگی

0 تا 100 پناهندگی؛ هرچیزی که لازم است در مورد پناهندگی و پناهجویی بدانید

0 تا 100 پناهندگی؛ هرچیزی که لازم است در مورد پناهندگی و پناهجویی بدانید به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *