حبس و شلاق برای 9 متهم سیاسی
حبس و شلاق برای 9 متهم سیاسی

حبس و شلاق برای ۹ تن از زندانیان سیاسی

حبس و شلاق برای ۹ تن از زندانیان سیاسی

خبرگزاری جامعه آریایی– امروز سه شنبه ۸ شهریور ماه ۱۴۰۱، شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری بخش فشافویه با صدور دادنامه ای نفر از زندانیان سیاسی را به تحمل حبس و شلاق محکوم کرد.‌

به گزارش خبرگزاری جامعه آریایی به نقل از حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۷شهریور ماه ۱۴۰۱، اسماعیل گرامی، علیرضا فرشی، اکبر باقری، شاپور احسانی راد، پویا قبادی، اکبر فراجی، داوود عبدالهی، غلامرضا هادی پور و شهاب سلطانیان، هشت زندانی سیاسی، توسط شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری فشافویه هر یک به تحمل ۱۱ ماه و ۱۵ روز حبس و ۵۰ ضربه شلاق محکوم شدند.

براساس این گزارش، جلسه محاکمه این ۸ زندانی سیاسی از بابت پرونده مذکور در تاریخ ۷ شهریور ماه ۱۴۰۱ در شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری فشافویه به وکالت رامین صفرنیا، که وکالت ۵ تن از متهمان این پرونده را بر عهده داشت برگزار و پس از چند ساعت حکم مذکور صادر شد.

حبس و شلاق برای ۹ تن از زندانیان سیاسی در نتیجه شکایت مسئولان زندان

همچنین، یک‌ منبع مطلع در تشریح این گزارش به حقوق بشر در ایران گفت:”این پرونده در پی شکایت مسئولان زندان تهران از اسماعیل گرامی، علیرضا فرشی، غلامرضا هادی پور، اکبر باقری، شاپور احسانی راد، پویا قبادی، اکبر فراجی، داوود عبدالهی و شهاب سلطانیان، در دورانی که این زندانیان در تیپ ۲ این زندان بسر می برند بر علیه آنها با اتهام(اخلال در نظم زندان) تشکیل شده بود و در تاریخ ۱۶ مهر ماه ۱۴۰۰، متهمان این پرونده توسط زندانیان جرائم خشن مورد ضرب و جرح قرار گرفتند که طرزی که پویا قبادی و اکبر باقری پس از جراحات شدید ناشی از تیزی بر سر و بدن در بهداری زندان ۱۵ بخیه خوردند اما مسئولان زندان تهران بزرگ از این افراد طرح شکایت کردند.”

  پرونده‌سازی جدید برای مهدی مسکین‌نواز، زندانی سیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ

لازم به ذکر است، شاپور احسانی راد، در تاریخ ۳۰ شهریور ماه ۱۳۹۸، در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری برگزار و این فعال کارگری در تاریخ ۲۰ مهر ماه ۱۳۹۸، به اتهام (اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور) به ۵ سال حبس تعزیری، به اتهام (فعالیت تبلیغی علیه نظام) هم به ۱سال حبس تعزیری، دو سال تبعید در یکی از بخش های شهرستان نیکشهر از توابع استان سیستان و بلوچستان و ۲سال محرومیت از عضویت در احزاب و دسته جات اجتماعی و سیاسی محکوم شد. این‌حکم در دادگاه تجدیدنظر استان تهران با استناد به ماده ۴۵۰ قانون آئین دادرسی کیفری، بدون تشکیل جلسه دادرسی عینا تائید شد. این فعال کارگری، در تاریخ ۲۴ فروردین ماه ۱۳۹۹، توسط شعبه ۱اجرای احکام کیفری دادسرای زندان‌ اوین‌ برای تحمل حبس ۵ ساله خود احضار شد اما در تاریخ ۲۷ خرداد ماه ۱۳۹۹، در شهرستان ساوه، بازداشت شد.

همچنین، اکبر باقری، اواسط اسفندماه ۱۳۹۶، در جریان تجمع اعتراضی مالباختگان موسسه مالی و اعتباری کاسپین در مقابل مجلس در تهران بازداشت و به زندان اوین منتقل و پس از انتقال به سلول‌ انفرادی در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات و تحمل ۴۸ روز بازجویی های فشرده سپس به اندرزگاه ۴ سالن ۲ زندان اوین منتقل شد. با آغاز مراحل دادرسی، اکبر باقری در تابستان ۱۳۹۷ توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی از بابت اتهامات (عضویت در گروههای مخالف نظام – سازمان مجاهدین‌ خلق)، (تمرد از دستور ماموران امنیتی در حین انجام ماموریت) و (فعالیت تبلیغی علیه نظام) محاکمه و به تحمل ۹ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم در شعبه دادگاه تجدیدنظر استان تهران عینا تائید شد. اکبر باقری، اواخر اردیبهشت ماه ۱۳۹۷، بر طبق روال جاری زندانهای ایران بدون‌ اعلام‌قبلی به زندان تهران بزرگ منتقل شد.

  گلوله پاسخ معترضان در ایران

پویا قبادی بیستون، در تاریخ ۶ دی ماه ۱۴۰۰، توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست محمدرضا عموزاد، در پرونده دوم خود پس از تبرئه از اتهام (محاربه)، از بابت اتهام (عضویت در سازمان مجاهدین خلق) و (تخریب اموال دولتی)، به تحمل ۱۰سال حبس تعزیری قابل اجرا و تبعید به سیستان و بلوچستان محکوم شد. پویا قبادی، از بابت پرونده ای دیگر هم با اتهامات (فعالیت تبلیغی علیه نظام)، (توهین به رهبری) و (اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور)، پیشتر محاکمه و به تحمل ۸ سال حبس تعزیری محکوم شده بود که با اعمال ماده ۱۳۴، تحمل ۵ سال آن لازم به اجرا شده بود که در آن پرونده پس از مدتی تحمل حبس آزاد شده بود.‌

اکبر فراجی، در تاریخ ۲۰ فروردین ماه ۱۳۹۸، توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری به اتهام (اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور) به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام (فعالیت تبلیغی علیه نظام) هم به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد. با اعلام اعتراض و ارجاع پرونده به شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست احمد زرگر حکم صادره بدوی بر علیه اکبر فراجی عینا تائید و با با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی، اشد مجازات برای وی لازم به اجرا شد.‌

اسماعیل گرامی، در تاریخ ۱۴ فروردین ماه ۱۴۰۰، توسط ماموران اطاعات سپاه، بازداشت و پس از انتقال به سلول انفرادی و طی مراحل بازجوئی و بازپرسی در شعبه ۲ بازپرسی دادسرای زندان اوین با اتهامات (اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور) و (فعالیت تبلیغی علیه نظام) تفهیم اتهام شد و در تاریخ ۲۳ خرداد ماه ۱۴۰۰، توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری، به تحمل ۵ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق و پرداخت ۲۰ میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شد. این حکم در دادگاه تجدیدنظر استان تهران عینا تائید شد و با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی تحمل ۴ سال از مجموع این مدت برای اسماعیل گرامی اجباری شد.

  وریا غفوری بازداشت شد

شهاب سلطانیان، اواخر تابستان ۱۴۰۰، توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری محاکمه و از بابت اتهام (تبلیغ علیه نظام از طریق تولید و انتشار محتویات ضد دین بر علیه نظام) و (توهین به رهبری) محاکمه و در نهایت به استناد ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی به تحمل ۳ سال حبس تعزیری لازم به اجرا محکوم شد. این حکم توسط شعبه دادگاه تجدیدنظر استان تهران عینا تائید و به این فعال فضای مجازی ابلاغ شد. شهاب سلطانیان، در تاریخ ۱۱ تیر ماه ۱۴۰۱، پس از نصب پابند الکترونیکی تحت نظارت قضایی آزاد شد.‌

زندانیان سیاسی، محبوس در زندانهای ایران با انواع موارد گسترده نقض حقوق بشر دست پنجه نرم می کنند از یک محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه و طرف دیگر عدم رعایت اصل تفکیک جرائم که به دفعات منجر به صدمات جانی شدیدی برای آنها شده است.

 

Check Also

اخذ تعهد از خانواده جواد روحی پیش از تحویل جسد؛ اظهارات ضدو‌نقیض مقامات در مورد علت مرگ

اخذ تعهد از خانواده جواد روحی پیش از تحویل جسد؛ اظهارات ضدو‌نقیض مقامات در مورد علت مرگ

به گزارش خبرگزاری جامعه آریایی، پس از انتشار خبر جانباختن جواد روحی سازمان حقوق‌بشرایران خواستارتحقیق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *