رحمان قادری زندانی سیاسی
رحمان قادری زندانی سیاسی

رحمان قادری به حبس تعزیری محکوم شد

رحمان قادری به حبس تعزیری محکوم شد

خبرگزاری جامعه آریایی –شعبه دادگاه انقلاب شهرستان پیرانشهر با صدور دادنامه ای، رحمان قادری را به تحمل حبس تعزیری محکوم کرد.‌

به گزارش خبرگزاری جامعه آریایی به نقل از کُردپا، روز دوشنبه ۲۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، رحمان قادری، فرزند: کریم، اهل شهرستان پیرانشهر در استان‌ آذربایجان غربی، توسط شعبه دادگاه انقلاب این شهرستان ۱۵ ماه و ۲ روز حبس تعزیری محکوم شد.‌

براساس این گزارش، رحمان قادری به اتهام (فعالیت تبلیغی علیه نظام) به تحمل ۷ ماه و ۱۶ روز حبس تعزیری و از بابت اتهام (همواری با یکی از احزاب کُرد مخالف نظام) هم به تحمل ۷ ماه و ۱۶ روز حبس تعزیری محکوم شده است.

به فرض تائید این حکم در دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان غربی و اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی تحمل ۷ ماه و ۱۶ روز حبس تعزیری برای وی لازم به اجرا خواهد شد.‌

لازم به ذکر است، رحمان قادری، در تاریخ ۲۴ بهمن ماه ۱۴۰۰، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی در ارومیه و طی مراحل بازجوئی به زندان شهرستان نقده منتقل شد.

این شهروند ساکن پیرانشهر، در تاریخ ۲۱ اسفند ماه ۱۴۰۰، پس از تودیع وثیقه از زندان نقده تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد.‌

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

  محکومیت میلاد افتخاری به حبس تعزیری و مجازات تکمیلی

همچنین، برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

اعتراف گیری توام با ارعاب و تهدید، ناقض در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و مصداق بارز شکنجه است.

Check Also

اخذ تعهد از خانواده جواد روحی پیش از تحویل جسد؛ اظهارات ضدو‌نقیض مقامات در مورد علت مرگ

اخذ تعهد از خانواده جواد روحی پیش از تحویل جسد؛ اظهارات ضدو‌نقیض مقامات در مورد علت مرگ

به گزارش خبرگزاری جامعه آریایی، پس از انتشار خبر جانباختن جواد روحی سازمان حقوق‌بشرایران خواستارتحقیق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *