زندانی سیاسی محمد ابوالحسنی به 4 سال حبس محکوم شد
زندانی سیاسی محمد ابوالحسنی به 4 سال حبس محکوم شد

زندانی سیاسی محمد ابوالحسنی به 4 سال حبس محکوم شد

زندانی سیاسی محمد ابوالحسنی به 4 سال حبس محکوم شد

خبرگزاری جامعه آریایی – شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری با صدور دادنامه ای محمد ابوالحسنی را به حبس محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری جامعه آریایی، طی روزهای اخیر، محمد ابوالحسنی، زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین از بابت پرونده ای که در دوران حبس برای وی باز شد توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری به تحمل ۴ سال حبس محکوم شد.‌ این فعال مدنی در حال سپری کردن دوران حبس تعزیری ۱۵ ماهه خود است.

براساس حکم صادره توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران که در تاریخ ۱۱ مهر ماه ۱۴۰۱، به محمد ابوالحسنی ابلاغ شده این فعال مدنی از بابت اتهام (اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور) به تحمل ۴ سال حبس محکوم شده است.

لازم به ذکر است، این زندانی سیاسی در تاریخ ۲ شهریور ماه ۱۴۰۱، محمد ابوالحسنی، زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین پس از اعزام به شعبه بازپرسی دادسرای این ناحیه ۳۳ تهران از بابت اتهامات (فعالیت تبلیغی علیه نظام) و (ارتباط با رسانه های خارج از کشور)، تفهیم اتهام شده بود.

محمد ابوالحسنی، در اسفند ماه ۱۴۰۰، از بابت پرونده ای دیگر که در دوران حبس بر علیه او باز شد توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری با اتهام (تبلیغ علیه نظام) و (اخلال در نظم زندان)، محاکمه و پس از تبرئه از اتهامات انتسابی قرار منع تعقیب او صادر شده بود.

محمد ابوالحسنی، در تاریخ ۱۱ دی ماه ۱۴۰۰، با توجه به دریافت ابلاغیه قبلی برای سپری کردن دوران حبس تعزیری ۱۵ ماهه خود به شعبه اجرای احکام دادسرای زندان اوین احضار شد و در تاریخ ۱۹ دی ماه ۱۴۰۰، از اندرزگاه ۴ زندان اوین به زندان تهران بزرگ منتقل شد و در تاریخ ۲ مردادماه ۱۴۰۱، به همراه ۳۰ نفر از زندانیان سیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ به زندان اوین بازگردانده شد.

  بازداشت حامی بهادری شهروند بهایی

این فعال مدنی، در پرونده اول خود با اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام، به تحمل ۱ سال و ۳ ماه حبس تعزیری، انجام ۴ ماه کار اجباری برای روزی ۴ ساعت در جهاد کشاورزی محکوم شد. با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی تحمل ۱۵ ماه حبس تعزیری برای این فعال مدنی اجباری شد.

این زندانی سیاسی، پیش از این نیز در پرونده ای دیگر به تحمل حبس تعزیری محکوم شده بود و در تاریخ ۱۸ بهمن ماه ۱۳۹۹، پس از اتمام دوران حبس تعزیری در پرونده اول و با توجه به باز بودن پرونده دوم با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان بطور موقت آزاد شده بود.

ابوالحسنی، در این پرونده که ۲ متهم دیگر آن آرشام رضایی و شکیلا منفرد، دو زندانی سیاسی در زندان رجایی شهر کرج و زندان اوین هستند هم پرونده است.

محمد ابوالحسنی، در مرحله بدوی، توسط شعبه ۲۶ دا گاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری، از بابت اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام، به تحمل ۱ سال و ۳ ماه حبس تعزیری، چهار ماه برای روزی ۴ ساعت کار اجباری در جهاد کشاورزی محکوم شد. این حکم چندی پیش از سوی شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران عینا تائید شد و با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی تحمل ۱ سال و ۳ ماه حبس تعزیری برای محمدابوالحسنی لازم به اجرا شد.

محمد ابوالحسنی، در پرونده اول خود در تاریخ ۲۳ مرداد ماه ۱۳۹۸، توسط ماموران امنیتی در تهران بازداشت و پس از انتقال به محل سکونت و تفتیش و ضبط وسائل شخصی این فعال مدنی به،سلول انفرادی در زندان اوین منتقل شد.

  اعتراضات سراسری؛ وضعیت وخیم فردین جعفری، شهروند سقزی در بیمارستان شفا

با شروع مراحل دادرسی، پرونده محمد ابوالحسنی از بابت اتهام اقدام علیه امنیت ملی، توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی، قاضی وقت شعبه مذکور بررسی و به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شد.

ابوالحسنی، در بخش دوم آن پرونده هم از بابت اتهام نشر اکاذیب به قصد بر زدن اذهان عمومی، به تحمل ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور، دو سال محرومیت از عضویت در احزاب و گروه‌ها و دسته جات سیاسی و اجتماعی، دو سال ممنوعیت خروج از کشور و ۲ سال هم محرومیت از فعالیت در فضای مجازی محکوم شد.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

سرکوب آزادی بیان و عقیده ناقض، ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید کرده است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

Check Also

اخذ تعهد از خانواده جواد روحی پیش از تحویل جسد؛ اظهارات ضدو‌نقیض مقامات در مورد علت مرگ

اخذ تعهد از خانواده جواد روحی پیش از تحویل جسد؛ اظهارات ضدو‌نقیض مقامات در مورد علت مرگ

به گزارش خبرگزاری جامعه آریایی، پس از انتشار خبر جانباختن جواد روحی سازمان حقوق‌بشرایران خواستارتحقیق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *