3 زندان عقیدتی با اتهام سب النبی
3 زندان عقیدتی با اتهام سب النبی

اتهام سب النبی؛ آخرین وضعیت 3 زندانی عقیدتی محکوم به اعدام و حبس

اتهام سب النبی؛ آخرین وضعیت سه زندانی عقیدتی محکوم به اعدام و حبس

خبرگزاری جامعه آریایی – فرهاد چهره سا، یوسف مهراد و سید صدرالله فاضلی زارع، سه زندانی عقیدتی دوران محکومیت خود را در زندان اراک سپری میکنند. از میان این افراد پیشتر یوسف مهراد و سید صدرالله فاضلی زارع به اتهام “سب النبی” به اعدام محکوم شده اند.

به گزارش خبرگزاری جامعه آریایی به نقل از هرانا، فرهاد چهره سا، یوسف مهراد و سید صدرالله فاضلی زارع، زندانیان عقیدتی، در زندان اراک بسر می برند.

این سه زندانی در تیر و خردادماه سال ۹۹ به همراه چهار هم پرونده ای خود به نام های محمد زهره وندی، اکرم صفایی توانا، علی محمدفلاح رشکلا، کبری ایمانی، در رابطه با مدیریت و عضویت یک کانال تلگرامی با عنوان “نقد خرافه و مذهب” توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

پرونده این ۷ نفر با توجه به اتهامات متعدد و در نظر گرفتن صلاحیت دادگاه بابت رسیدگی به اتهامات، به سه بخش تقسیم شد که دو بخش آن در دادگاه کیفری اراک و بخشی دیگر در دادگاه انقلاب اراک رسیدگی شد.
یک بخش پرونده در خصوص رسیدگی به اتهامات فرهاد چهره سا، محمد زهره وندی، اکرم صفایی توانا، علی محمدفلاح رشکلا، کبری ایمانی بود که در شعبه ۱۰۵ دادگاه کیفری ۲ اراک برگزار شد. این افراد از بابت اتهامات “توهین به مقدسات، جعل داده‌های رایانه‌ای و نشر اکاذیب به وسیله سامانه‌های رایانه‌ای و مخابراتی و استفاده از اسناد سجلی دیگری به صورت غیرمجاز” محاکمه شدند.

با رای این دادگاه فرهاد چهره سا مجموعا به ۸ سال حبس تعزیری و ۲۵ میلیون تومان جزای نقدی و همچنین محمد زهره وندی، اکرم صفایی توانا، علی محمدفلاح رشکلا، کبری ایمانی همگی به جزای نقدی محکوم شدند.

  اعتراضات سراسری؛ بیش از 215 کشته تا کنون/27 کودک

بخش دوم پرونده نیز به اتهامات صدرالله فاضلی زارع و یوسف مهراد در شعبه اول دادگاه کیفری یک اراک به ریاست قاضی مهراندیش رسیدگی شد. این دو شهروند توسط این دادگاه از بابت اتهام “سب النبی” محاکمه و به اعدام محکوم شدند.
با توجه به اینکه رسیدگی به برخی از موارد اتهامی در صلاحیت دادگاه انقلاب بود، بخش سوم پرونده در شعبه ۱ دادگاه انقلاب اراک رسیدگی شد.

در این بخش از پرونده فرهاد چهره سا کومله، یوسف مهراد و سید صدرالله فاضلی زارع از بابت اتهام “تشکیل و عضویت در گروه و دسته جات به قصد بر هم زدن امنیت کشور” محاکمه و هر یک به ۸ سال حبس تعزیری محکوم شدند. با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی و تسلیم به رای، مجازات این شهروندان هر یک به ۶ سال زندان کاهش یافت.

لازم به ذکر است که از میان آنها یوسف مهراد و سید صدرالله فاضلی زارع پس از دستگیری به مدت ۲ ماه در سلول انفرادی نگهداری شدند.

حکم اعدام مجازات اتهام سب النبی
حکم اعدام مجازات اتهام سب النبی

سابقه طولانی جمهوری اسلامی در مقابله با آزادی عقیده با اتهاماتی همچون سب النبی و توهین به مقدسات و…

جمهوری اسلامی از ابتدای شکل گیری خود، با متهم کردن منتقدین به اتهاماتی با مجازات مرگ، هر قلمی که بر خلاف میل و باور او مینویسد را شکانده‌اند و با زندان، اعدام، تبعید و آوارگی به ایشان پاسخ داده‌اند. طبق ماده 513 قانون مجازات اسلامی حکم سب النبی اعدام است.

اتحادیه بین‌المللی انسان و اخلاق، در اولین گزارشی که سال ۲۰۱۲ منتشر کرد، اعلام کرد هفت نفر به خاطر «کفر»، «ارتداد»، یا تعویض دین در ایران اعدام شده‌اند که برخی هم به صورت گردن زدن در ملاء عام بوده‌است.

  انتقال مارال راستی و مهناز جان نثار، شهروندان بهایی به زندان بندرعباس

سینا دهقان جوان بیست سالهٔ ایرانی، به اتهام سب النبی به اعدام محکوم شد.

سهیل عربی وبلاگ نویس ایرانی، به اتهام اهانت به مقدسات اسلامی از طریق مدیریت صفحاتی در فیس بوک به اعدام محکوم شد.

در جمهوری اسلامی، از کفرگویی و توهین به آموزه‌های اسلامی، با نام «توهین به مقدسات»، یاد می‌شود که تا کنون انسان‌هایی به همین اتهام، کیفر و حتی گاه با اعدام، روبه‌رو شده‌اند.

در مه ۲۰۱۲، شاهین نجفی، خواننده و شاعر به دلیل خواندن ترانه ای با واکنشی تند از سیستم قضایی جمهوری اسلامی ایران، روبه‌رو شد.

مراجع تقلید، وی را مرتد و ترانه‌اش را مصداق سب النبی اعلام کردند.

در ۹ ژوئن ۲۰۰۹، خواننده، محسن نامجو در یک دادگاه غیابی به پنج سال زندان برای استهزاء قرآن در یک ترانه محکوم شد.

در مارس ۲۰۰۹، وبلاگ‌نویس ایرانی، امیدرضا میرصیافی در زندان اوین فوت کرد، درحالیکه مشغول گذراندن محکومیت ۳۰ ماهه به علت انتقاد از دین بود. مقامات علت مرگ او را خودکشی اعلام کردند.

توییتر خبرگزاری جامعه آریایی دنبال کنید.

Check Also

محکومیت 13 سال حبس برای آمانج کاروانچی

به گزارش خبرگزاری جامعه آریایی به نقل از هرانا؛ آمانج کاروانچی شهروند اهل سردشت توسط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *