سمانه سعیدی زندنی سیاسی
سمانه سعیدی زندنی سیاسی

سمانه سعیدی، زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین

خبرگزاری جامعه آریایی – گزارشی از وضعیت سمانه سعیدی، زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین

به گزارش خبرگزاری جامعه آریایی، سمانه (یلدا) سعیدی، متولد: ۲۵ شهریور ماه ۱۳۶۱، اهل مازندران و زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین در حال تحمل دوران حبس تعزیری ۵ ساله خود است.

یک منبع مطلع در خصوص وضعیت سمانه سعیدی گفت:”این زندانی سیاسی از بیماری سندروم فیبردار میالیژ در رنج است و این بیماری با توجه به شرایطی که در فرد ایجاد می کند منجر به اختلالات حرکتی در فرد می شود. همچنین سمانه سعیدی علیرغم سپری کردن بخشی از حبس تعزیری خود از حق استفاده از آزادی مشروط محروم است.

لازم به ذکر است، سمانه سعیدی، در مردادماه ۱۳۹۹، توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران در تهران به اتهام فعالیت در فضای مجازی، بازداشت و پس از انتقال به بند۲الف و طی مراحل بازجوئی در شعبه ۱ بازپرسی دادسرای زندان اوین تفهیم اتهام شد.‌

با آغاز مراحل دادرسی، سمانه سعیدی، در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری به اتهام (اجتماع و تبانی و به قصد بر هم زدن امنیت کشور) به تحمل ۵ سال حبس تعزیری، از بابت اتهام(توهین به مقدسات در فضای مجازی) به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و از به اتهام (فعالیت تبلیغی علیه نظام) هم به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد. با اعمال ماده ۱۳۴ مجازات اسلامی اشد مجازات یعنی تحمل ۵ سال حبس تعزیری برای سمانه سعیدی لازم به اجرا شد.

سرکوب فعالان فضای مجازی و طرح اتهامات امنیتی بر علیه آنها ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

  صدور احکام قضایی برای تعدادی از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری اخیر

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

Check Also

اخذ تعهد از خانواده جواد روحی پیش از تحویل جسد؛ اظهارات ضدو‌نقیض مقامات در مورد علت مرگ

اخذ تعهد از خانواده جواد روحی پیش از تحویل جسد؛ اظهارات ضدو‌نقیض مقامات در مورد علت مرگ

به گزارش خبرگزاری جامعه آریایی، پس از انتشار خبر جانباختن جواد روحی سازمان حقوق‌بشرایران خواستارتحقیق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *