صدور احکام حبس برای ۵ شهروند ساکن سنندج
صدور احکام حبس برای ۵ شهروند ساکن سنندج

صدور احکام حبس برای ۵ شهروند ساکن سنندج

صدور احکام حبس برای ۵ شهروند ساکن سنندج

خبرگزاری جامعه آریایی – امروز سه شنبه ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، شعبه ۴ دادگاه تجدیدنظر استان کردستان با صدور دادنامه ای ۵ تن از فعالان مدنی را به حبس تعزیری و تعلیقی محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری جامعه آریایی به نقل از کردپا، طی روزهای اخیر، مرضیه مرادی، سیروان عبدالهی، مهدی صیفی، فردین رحیمی و علی الله ویسی، توسط شعبه ۴ دادگاه تجدیدنظر استان کردستان هر یک به تحمل ۵ ماه حبس تعزیری و ۴ سال حبس تعلیقی محکوم شدند.‌

براساس دادنامه صادره توسط شعبه ۴ دادگاه تجدیدنظر استان کردستان؛ اتهامات این شهروندان، فعالیت تبلیغی علیه نظام و همکاری با یکی از احزاب کرد مخالف نظام، عنوان شده است.
لازم به ذکر است، در تاریخ ۲۹ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱، مرضیه مرادویسی، سیروان‌عبداللهی، مهدی صیفی، فردین رحیمی و علی الله ویسی، توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی سعیدی، هر یک به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شده بودند.

همچنین، جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات این شهروندان در تاریخ ۲۳ اسفند ماه ۱۴۰۰، در شعبه ۱ دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی سعیدی برگزار شده بود.‌

این شهروندان، در اردیبهشت ماه ۱۴۰۰، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی شهر سنندج و طی مراحل بازجوئی با تودیع وثیقه آزاد شدند.

اعتراف گیری با ضرب و شتم و تهدید، نقض اسناد بین المللی حقوق بشر است. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

  حمله به دانشگاه شریف 10 مهرماه

سرکوب آزادی بیان، ناقض، ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید شده است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

بازداشت خودسرانه و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم ، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

Check Also

اخذ تعهد از خانواده جواد روحی پیش از تحویل جسد؛ اظهارات ضدو‌نقیض مقامات در مورد علت مرگ

اخذ تعهد از خانواده جواد روحی پیش از تحویل جسد؛ اظهارات ضدو‌نقیض مقامات در مورد علت مرگ

به گزارش خبرگزاری جامعه آریایی، پس از انتشار خبر جانباختن جواد روحی سازمان حقوق‌بشرایران خواستارتحقیق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *