حکم اعدام برای دو فعال حقوق دگرباشان جنسی در ایران
حکم اعدام برای دو فعال حقوق دگرباشان جنسی در ایران

حکم اعدام برای دو فعال حقوق دگرباشان جنسی در ایران

حکم اعدام برای دو فعال حقوق دگرباشان جنسی در ایران

خبرگزاری جامعه آریایی – روز یکشنبه ۱۲ شهریور اعلام شد زهرا صدیقی همدانی معروف به «ساره» ۳۱ساله اهل نقده و الهام چوبدار ۲۴ساله و اهل ارومیه را به اتهام «فساد فی‌الارض» از طریق «ترویج مسیحیت»، «ترویج همجنس‌گرایی»و «ارتباط با رسانه‌های معاند جمهوری اسلامی» توسط دادگاه انقلاب ارومیه به اعدام محکوم کرده است.

این دو فعال جامعه ال جی بی تی در یک پرونده مشترک محکوم‌ به‌ اعدام شده‌اند.متهم دیگر همین پرونده سهیلا شریفی، شهروند ۵۲ ساله اهل ارومیه ، همچنان در انتظار حکم به سر می‌برد.

زهرا صدیقی ۵ آبان ۱۴۰۰ در مرز ترکیه توسط نیروهای اطلاعات سپاه بازداشت شد. در آن زمان رسانه‌های رسمی جمهوری اسلامی اعلام کردند جرم وی قاچاق زنان و دختران است.

موج فشار بر کنشگران و جامعه ال جی بی تی در ایران طی دو سال گذشته شدت یافته و صدور حکم اعدام برای صدیقی و کتابدار جدیدترین تجاوز جمهوری اسلامی به حقوق این شهروندان است.

بیانیه سازمان عفو بین الملل نسبت به احتمال صدور حکم اعدام ساره

سازمان عفو بین‌الملل در بهمن‌ماه سال 1400طی بیانیه‌ای نسبت به‌احتمال صدور حکم اعدام برای این فعال جامعه ال‌جی‌بی‌تی هشدار داده و در گزارش خود آورده بود:

«زهرا صدیقی همدانی، مدافع حقوق بشر و عضو جامعه دگرباشان جنسی، صرفاً به دلیل گرایش و هویت جنسی واقعی یا مفروضش و همچنین پست‌ها و اظهاراتش در رسانه‌های اجتماعی در دفاع از حقوق افراد همجنس‌گرا، دوجنس‌گرا، فراجنسیتی و بیناجنسی برخلاف ضوابط بین‌المللی و به شکل خودسرانه تحت بازداشت است و در زندان مرکزی ارومیه به سر می‌برد.»

آنچه در زمان بازداشت فعالان حقوق بشر را نگران کرد حبس صدیقی در سلول انفرادی، دسترسی نداشتن وی به وکیل و نگرانی بابت فراهم نشدن امکان رسیدگی منصفانه در دادگاه انقلاب ارومیه به پرونده او بود.

  بازداشت ژیلا شهریاری، شهروند بهایی

از زمان دستگیری زهرا صدیقی برخی از مطلعان پرونده اعلام کردند او بارها به دلیل ظاهر و پوشش و گرایش جنسی‌اش مورد آزار مأموران قرار گرفته و ضابطان پرونده او را به سلب حضانت دو فرزندش تهدید کرده‌اند.

سازمان اطلاعات سپاه هم در بیانیه‌ای صدیقی را به همراه «علیرضا فرجادی‌کیا» و فردی با نام مستعار «کتی» به تشکیل باندی به جهت ترویج همجنس‌گرایی، قمار، کلاهبرداری و قبح‌زدایی از روابط جنسی نامشروع و انتشار آن در فضای مجازی متهم کرده و زهرا صدیقی را «سرکرده بزرگ‌ترین باند قاچاق زنان و دختران ایرانی به اربیل عراق» خوانده بود.

فعالان حقوق بشر اما در واکنش به این بیانیه اعلام کردند زهرا صدیقی به مدت ۵۳ روز بر خلاف قواعد بین‌المللی در سلول انفرادی تحت شدیدترین بازجویی‌ها و آزارها قرار داشته است.

حکم اعدام برای دو فعال حقوق دگرباشان جنسی در ایران
حکم اعدام برای دو فعال حقوق دگرباشان جنسی در ایران

واهی دانستن اتهامات این فعال حقوق دگرباشان جنسی توسط سازمان عفو بین الملل

سازمان عفو بین‌الملل هم با واهی دانستن اتهامات اعلام شده به طور نمونه اعلام کرد که اتهام ترویج مسیحیت تنها به دلیل حضور صدیقی در یک کلیسای خانگی و برگردن انداختن صلیب به او وارد شده است و یا اتهام همکاری با شبکه‌های معاند به دلیل حضور او در یک مستند مرتبط با وضعیت افراد همجنس‌گرا در اقلیم کردستان بوده است.

Check Also

محکومیت رقیه بیگدلی به حبس تعزیری و مجازاتهای تکمیلی

محکومیت رقیه بیگدلی به حبس تعزیری و مجازاتهای تکمیلی

محکومیت رقیه بیگدلی به حبس تعزیری و مجازاتهای تکمیلی خبرگزاری جامعه آریایی – ایمان افشاری، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *