حبس تعلیقی فریبا اسدی
حبس تعلیقی فریبا اسدی

محکومیت فریبا اسدی، زندانی سیاسی به حبس تعلیقی

محکومیت فریبا اسدی، زندانی سیاسی به حبس تعلیقی

خبرگزاری جامعه آریایی – امروز جمعه ۹دی ماه ۱۴۰۱، شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران به ریاست علی مظلوم با صدور دادنامه ای، فریبا اسدی را به حبس محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری جامعه آریایی، روز دوشنبه ۲۸ دی ماه ۱۴۰۱، فریبا اسدی، زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین، از بابت دیکر پرونده قضایی خود توسط شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی سیدعلی مظلوم، به حبس تعلیقی محکوم شد.

براساس دادنامه صادره توسط شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران که به فریبا اسدی در زندان ابلاغ شده وی از بابت اتهام (اخلال در نظام و آسایش عمومی)، (اجتماع و تبانی) و (تمرد از دستور مسئولان زندان و توهین به آنها) در مجموع به تحمل ۴ سال حبس تعلیقی محکوم شده است.

یک منبع مطلع از پرونده فریبا اسدی اعلام کرد:”در حقیقت این حکم نوعی برای ساکت کردن این زندانی سیاسی و جلوگیری از اعتراضات به حق وی در خصوص نقض حقوق اولیه اش صادره شده چرا که در دادنامه آمده است(چنانچه هرگونه فعالیت، در هنگامی که در زندان دوران حبس خود را سمری می کند و چه پس از آزادی به آن مرتکب شود مشمول تحمل این حکم خواهد شد).”

لازم به اشاره است، فریبا اسدی، در تاریخ ۸ آذر ماه ۱۴۰۱، پس از اعزام به شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران از بابت همین پرونده محاکمه و دفاعیات خود را ارائه کرده بود.

همچنین، در تاریخ ۲۰ شهریور ماه ۱۴۰۱، فریبا اسدی، از بابت همین پرونده که که در پی درگیری لفظی او با مامور همراه وی در بیمارستان بر علیه او تشکیل شده بود در شعبه ۳ بازپرسی دادسرای ناحیه ۳۳ تهران تفهیم اتهام شده بود.

  ابراز نگرانی کارشناسان سازمان ملل از تشدید سرکوب سیستماتیک اقلیت‌های دینی در ایران

این فعال سیاسی مشروطه خواه، در تاریخ ۲۱ آذر ماه ۱۴۰۰، با دریافت ابلاغیه ای کتبی از سوی شعبه ۲ اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب شهرقدس، جهت سپری کردن دوران محکومیت حبس تعزیری ۱ساله خود از بابت اتهام (تبلیغ علیه نظام) احضار و در تاریخ ۱۳ دی ماه ۱۴۰۰، در پی یورش ماموران امنیتی به منزل شخصی او بازداشت و برای تحمل حبس به زندان قرچک ورامین منتقل شد.

فریبا اسدی، در بهمن ماه ۱۳۹۹، به همراه مهران دلفان آذری، میثم غلامی و مسعود وظیفه، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و جهت بازجوئی به بازداشتگاه منتقل شدند.‌

پس از اتمام بازجویی ها، فریبا اسدی، با تودیع وثیقه بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد. اما مهران دلفان آذری، مسعود وظیفه و میثم غلامی، به زندان تهران بزرگ منتقل شدند.‌

با آغاز مراحل دادرسی در تاربخ ۱۰مهر ماه ۱۴۰۰، فریبا اسدی، توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب شهرستان شهریار، به همراه مهران دلفان آذری، و میثم غلامی، به اتهام (فعالیت تبلیغی علیه نظام ) محاکمه و هر یک به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شدند. همچنین مسعود وظیفه به اتهام (معاونت در فعالیت تبلیغی علیه نظام) به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم و این حکم توسط شعبه دادگاه تجدیدنظر عینا تائید شد.

مسعود وظیفه در مرداد ماه ۱۴۰۰ و میثم غلامی و مهران دلفان آذری، چندی پیش پس از اتمام دوران محکومیت حبس تعزیری خود از زندان تهران بزرگ آزاد شدند.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

  عدم تحویل لوازم شخصی شماری از مسیحیان توسط ضابطین قضایی

سرکوب آزادی بیان و عقیده ناقض، ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید کرده است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

Check Also

اخذ تعهد از خانواده جواد روحی پیش از تحویل جسد؛ اظهارات ضدو‌نقیض مقامات در مورد علت مرگ

اخذ تعهد از خانواده جواد روحی پیش از تحویل جسد؛ اظهارات ضدو‌نقیض مقامات در مورد علت مرگ

به گزارش خبرگزاری جامعه آریایی، پس از انتشار خبر جانباختن جواد روحی سازمان حقوق‌بشرایران خواستارتحقیق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *