محکومیت مجارستان به پرداخت 15 هزار یورو
محکومیت مجارستان به پرداخت 15 هزار یورو

محکومیت مجارستان به پرداخت 15 هزار یورو به یک خانواده افغان

محکومیت مجارستان به پرداخت 15 هزار یورو خسارت مالی

دادگاه حقوق بشر اروپا، مجارستان را به دلیل زندانی کردن یک خانواده مهاجر افغان به پرداخت خسارت مالی محکوم کرد. به گفته دادگاه، در سال ۲۰۱۸، مجارستان این خانواده چهارنفری را در مرکز ترانزیت روزکی بازداشت و پدر خانواده را از دسترسی به غذا محروم کرده بود.

اداره امور حقوق بشر مجارستان یا کمیته هلسینکی در پیامی در تویتر اعلام کرد که روز چهارشنبه ۲۴ اگوست، دادگاه حقوق بشر اروپا، مجارستان را به پرداخت مبلغ ۱۵ هزار یورو به یک خانواده پناهجوی افغان محکوم کرد. مقام‌های مجارستان این خانواده را مدت ۲۱۱ روز در در منطقه ترانزیتی روزکی بازداشت و به گفته دادگاه،‌ با آنها غیرانسانی رفتار کرده بودند.

خانواده یاد شده بعد از یک مدت طولانی اقامت در صربستان، در ۲۳ اپریل ۲۰۱۸ اجازه یافته بود تا وارد منطقه روزکی شود و در آن‌جا پناهندگی درخواست کند.

پدر این خانواده که در افغانستان به عنوان مترجم با نیروهای امریکایی کار می‌کرد به دلیل تهدید طالبان، کشورش را ترک کرده بود. در آن هنگام همسر نامبرده نیز که ۳۰ ساله بود با مشکلات جسمی و روانی روبرو بود. در جریان اقامت خانواده در یک کانتینر دست یکی از اعضاء خانواده نیز شکسته بود.

دادگاه حقوق بشر اروپا بعد از شکایت خانواده به کمیته هلسینکی، از مجارستان درخواست کرد که که مشکل سرپناه خانواده را حل و به وضعیت سلامتی اعضای آن رسیدگی کند اما مقام‌های مسئول مجددا از اجرای مسئولیت خود خودداری کردند.

کمی بعدتر، مقام‌های مجارستان خانواده را به مرکزی فرستادند که مخصوص افراد در حال اخراج بود. آن‌ها مدت یک هفته پدر خانواده را از دسترسی به غذا محروم کردند و دادگاه باردیگر از مسئولان خواست که به پدر خانواده غذا بدهند.

  اخبار ۲۳ شهریور ۱۴۰۱

نهایتا در ۱۹ نومبر ۲۰۱۸، بر اساس حکم دادگاه این خانواده از منطقه ترانزیت آزاد شد و در حال حاضر در آلمان زندگی می‌کند.

باربارا پوهارنوک، وکیل مدافع در کمیته هلسنکی ضمن استقبال از حکم دادگاه گفت که مسئولان و دادگاه‌ها باید به حقوق اولیه مهاجران توجه و از بازداشت غیرقانونی آن‌ها جلوگیری کنند.

نقض مکرر حقوق پناهجویان

متأسفانه روزانه هزاران مورد نقض آشکار حقوق انسانی و اولیه پناهجویان در جهان انجام میشود. در این میان تعداد انگشت شماری که به کشورهای توسعه یافته میرسند و امکان حمایت سازمانهای بین المللی را دارند میتوانند برای احقاق حق خود اقدام کنند. این نقض حقوق بشر بخصوص در کشورهایی که مسیر عبور پناهندگان هستند بسیار بیشتر است.

Check Also

همه چیز در مورد پناهندگی

0 تا 100 پناهندگی؛ هرچیزی که لازم است در مورد پناهندگی و پناهجویی بدانید

0 تا 100 پناهندگی؛ هرچیزی که لازم است در مورد پناهندگی و پناهجویی بدانید به …

یک نظر

  1. آواتار romantik69

    I was pretty pleased to find this great site. I want to to thank you for ones time just for this fantastic read!! I definitely really liked every little bit of it and I have you book-marked to see new stuff in your blog.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *