محکومیت غیابی مریم اکبری‌منفرد به دو سال حبس جدید
محکومیت غیابی مریم اکبری‌منفرد به دو سال حبس جدید

محکومیت غیابی مریم اکبری‌منفرد به دو سال حبس جدید

خبرگزاری جامعه آریایی؛ ۵ شهریور ۱۴۰۲: طی پرونده سازی جدید، مریم اکبری‌منفرد زندانی سیاسی زندان سمنان و از خانواده‌های دادخواه که چهاردهمین سال زندان خود را سپری می‌کند، از سوی شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری سمنان به دو سال حبس تعزیری جدید و ۱۵۰ میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شد.

بنا به اطلاع خبرگزاری جامعه آریایی، طی پرونده سازی جدید برای مریم اکبری‌منفرد، زندانی سیاسی زندان سمنان و از خانواده‌های دادخواه، از سوی شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری سمنان، با اتهام «نشر اکاذیب در فضای مجازی» به دو سال حبس تعزیری جدید و ۱۵۰ میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شد.

صدور این حکم برای مریم اکبری‌منفرد درحالی است که در آستانه سالگرد قتل مهسا (ژینا) امینی، تشدید سرکوب برای خانواده‌های دادخواه و فعالان مدنی شدت گرفته است. یک منبع مطلع درخصوص آخرین وضعیت قضایی وی به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «مریم اکبری به تازگی با دو پرونده‌سازی جدید روبرو شده است. در پرونده اول، مربوط به دوران حبس او در زندان اوین است و وی به اتهام “تبلیغ علیه نظام” متهم شده است.

در پرونده دوم، که در طول حبس در زندان سمنان به وجود آمده است، مریم اکبری منفرد به اتهاماتی از جمله “توهین به رهبری”، “تبلیغ علیه نظام”، “اجتماع و تبانی”، “نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی” و “تحریک مردم علیه امنیت داخلی و خارجی” متهم شده است». این منبع در ادامه گفت: «نسبت به اتهام “نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی” به دلیل عدم صلاحیت دادگاه انقلاب، این اتهام از پرونده جدا کرده و به دادگاه عمومی شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری به ریاست مسعود خورسی دادگاه سمنان ارجاع داده بودند. جلسه رسیدگی به این اتهام در تاریخ ۱۶ مرداد تعیین شده بود که خانم اکبری‌منفرد به دلیل عدم وجاهت قانونی از حضور در دادگاه خودداری کرده بود ورئیس دادگاه شعبه ۱۰۱ کیفری وکالت وکیل ایشان برای دفاع را نیز نپذیرفته بود. از همین رو، حکم به طور غیابی و با استناد به نامه‌های منتشر شده به نام مریم اکبری‌منفرد در فضای مجازی بنا به “ماده ۷۴۶ از قانون جرایم رایانه‌ای مصوب ۱۳۹۲ و همچنین ماده ۱۳۴ و شمول قواعد جرم و ماده ۱۳۷” صادر شده است».

  ابلاغ کیفرخواست سپیده رشنو در دادگاه انقلاب تهران

این منبع در پایان گفت: «در این حکم به صراحت اعلام شده است که این پرونده سازی از طرف وزارت اطلاعات صورت گرفته است». این احکام جدید و پرونده سازی علیه مریم اکبری‌منفرد در حالی صورت میگیرد که تنها ۱۳ ماه از محکومیت وی که ۱۵ سال حبس تعزیزی بود، باقی مانده است. مریم اکبری‌منفرد دی ماه ۱۳۸۸، یعنی دو روز بعد از تجمعات اعتراضی در عاشورای همان سال، در منزل مسکونی‌اش بازداشت شد. او از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به اتهام «محاربه و اقدام علیه امنیت ملی» به ۱۵ سال زندان محکوم شده است.

اتهام اصلی وی هواداری از سازمان مجاهدین خلق عنوان شده است، اما حسن جعفری، همسر مریم اکبری‌منفرد، پیشتر در گفتگو با رسانه‌ها اعلام کرده بود که تنها ارتباط خانم اکبری با سازمان مجاهدین خلق، چند تماس تلفنی با خواهر و برادرش در «کمپ اشرف» در عراق بوده است. خانم اکبری‌منفرد از خانواده قربانیان اعدام‌های زندانیان دهه شصت است، که در بهمن ۱۳۹۵، شکایتی را در کار گروه ناپدیدشدگان قهری سازمان ملل ثبت کرد و از این نهاد خواست تا جمهوری اسلامی ایران را دربارهٔ پرونده و سرنوشت خواهر و برادرش که در سال ۱۳۶۷ اعدام شدند، مورد سؤال قرار دهند.

در پی این شکایت گروه کاری ناپدیدشدگان قهری سازمان ملل رقیه و عبدالرضا اکبری منفرد، خواهر و برادر مریم را به عنوان «ناپدیدشده قهری» به رسمیت شناخت و از جمهوری اسلامی ایران خواست تا دربارهٔ سرنوشت آنها توضیح دهد.

Check Also

محکومیت پریسا جدی به تحمل حبس تعزیری

محکومیت پریسا جدی به تحمل حبس تعزیری

محکومیت پریسا جدی به تحمل حبس تعزیری خبرگزاری جامعه آریایی – امروز سه شنبه ۸آذر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *