ماجرای مهسا امینی
ماجرای مهسا امینی

مهسا امینی توسط گشت ارشاد به کما رفت

مهسا امینی توسط گشت ارشاد به کما رفت

خبرگزاری جامعه آریایی به نقل از ایران وایر، صبح روز چهارشنبه ۲۲ شهریور، خبری در فضای مجازی منتشر شد مبنی بر آن‌که سه‌شنبه شب دختر جوانی پس از درگیری با گشت ارشاد «به خاطر شدت جراحات وارده و آسیب شدید مغزی» در بیمارستان «کسری» تهران تحت درمان قرار دارد. طبق اطلاع «ایران وایر» این دختر جوان نامش «مهسا امینی» اهل «سقز» است و ۲۲ سال سن دارد. به گفته کیارش برادر مهسا در گفت‌وگو با «ایران وایر»، بازداشت مهسا تا وقتی او را در کما یافتند، تنها دو ساعت زمان برد.

چه بر سر مهسا امینی آمده است؟ گفت و گو با برادر مهسا امینی را در زیر می‌خوانید.

مهسا امینی به همراه خانواده‌اش برای سفر تفریحی به «تهران» آمده بود. اما سه‌شنبه شب در تهران توسط نیروهای گشت ارشاد بازداشت می‌شود، به اماکن تهران منتقل شده و پس از دو ساعت بدن‌اش را با آمبولانس به بیمارستان «کسری» تهران انتقال می‌دهند. پس از انتشار این خبر در روز چهارشنبه ۲۲ شهریور در شبکه‌های اجتماعی، جو بیمارستان «کسری» با حضور نیروهای انتظامی به شدت امنیتی شد.

مهسا امینی در حال حاضر در کما به سر می‌برد؛ به تشخیص پزشکان مهسا دچار سکته قلبی و مغزی شده است. پزشکان خانواده او را از نجات جواب کرده‌اند.

حقیقت ماجرای مهسا امینی دختر سنندجی که توسط گشت ارشاد به کما رفت چیست؟

سه‌شنبه ساعت ۱۸:۳۰ بزر‌گراه «شهید حقانی» – تهران

مهسا و برادرش در ورودی بزرگراه بودند که ماشین گشت ارشاد جلوی آن‌ها را می‌گیرد و مهسا را سوار ون می‌کند. «کیارش» برادر مهسا به سمت ماموران می‌رود اما یک مامور جلوی او را می‌گیرد و دستش را می‌پیچاند. کیارش خودش را از دست ماموران رها می‌کند و به او می‌گویند مهسا را به پلیس «امنیت اخلاقی» در خیابان «وزرا» می‌برند و پس از یک ساعت کلاس آموزشی، او را رها می‌کنند.

  اعدام احسان دهقانی‌پور در بروجرد

اما خلاف این گفته‌ها، ماجرا طور دیگری پیش رفت: «وقتی رسیدم جلوی ساختمان نزدیک ۶۰ – ۷۰ نفر با لباس برای دخترهای بازداشتی، همان‌جا منتظر ایستاده بودند. چند نفر که آزاد شدند، ناگهان صدای جیغ و داد بلند شد. همه در ساختمان را می‌کوبیدیم. از در بالا رفتیم. اما در را باز نکردند. یک‌دفعه مامورها با گاز‌ اشک‌آور و باطوم بیرون آمدند و به ما حمله کردند. کتک زدند. همه بدنم کبود شده. چشم‌هایم از دیشب می‌سوزد. پنج دقیقه بعد یک آمبولانس از ساختمان خارج شد.»

«کیارش» با بغض و خشم ادامه می‌دهد: «هر دختری که بیرون می‌آمد می‌گفت که «یک نفر را کشتند». عکس مهسا را به دخترها نشان می‌دادم. از میان آن‌ها یک نفر گفت که مهسا در بغل خودش این‌ مساله برایش پیش آمد. شوکه و ترسیده بودم. از یک سرباز پرسیدم که چی شده؟ گفت از سربازهای خودمان یکی زخمی شده. دروغ گفتند. مهسا در آن آمبولانس بود. باور نکردم. تا بیمارستان کسری دویدم.»

ساعت ۲۰:۱۷ سه‌شنبه؛ پزشکان خانواده امینی را از نجات دخترشان جواب کرده‌اند. به گفته برادر مهسا، پزشکان تشخیص سکته قلبی و مغزی برای مهسا داده‌اند و اگرچه قلب او همچنان می‌تپد اما مغزش دیگر هشیار نیست:

«از بازداشت تا تحویل پیکرش فقط دو ساعت زمان برد. وقتی آمبولانس خارج شد تا وقتی من فهمیدم خواهرم در آن بوده، نیم ساعت طول کشید. یعنی مهسا را همین‌طور خارج کرده بودند و من نیم ساعت بود که جلوی در وزرا منتظر خواهرم بودم.»

دیگر چیزی برای از دست دادن ندارم

در ادامه این گزارش آمده است: کیارش می‌گوید که از سه‌شنبه شب تا چهارشنبه شب که با «ایران وایر» گفت‌وگو کرد، ماموران انتظامی مدام او و خانواده‌اش را تحت نظر دارند. یکی از ماموران نیروی انتظامی نیز با حضور در بیمارستان قول پیگیری واقعه‌ای را که اتفاق افتاد، داده است.

  انتقال فاطمه سپهری به زندان وکیل آباد مشهد

برادر مهسا برای ثبت شکایت به دادسرا نیز مراجعه کرده است: «من شکایتم را ادامه می‌دهم. شما می‌دانید سیستم چطور است؟ به دادسرا رفته ام به من نامه دادند که باید به اماکن وزرا بروم. یعنی باید به همان‌جایی که خواهرم را کشتند، شکایت ببرم. مثل این می‌ماند که یکی را در خانه بکشم، بعد از پدرم بپرسند قاتل کیست؟ اما من نمی‌گذارم این ماجرا بدون سر و صدا تمام شود. تمام ایران را از این خبر و شکایتم پر می‌کنم.»

برادر مهسا را به اتاقی که مهسا در آن بستری است، راه داده‌اند اما به او اجازه فیلمبرداری ندادند: «خودم با چشمان خودم دیدم که صورت مهسا ورم کرده بود و پایش کبود بود. من دیگر چیزی برای از دست دادن ندارم. پایین این ساختمان تحت نظر ماموران هستم و خواهرم آن بالا خوابیده است.»

در تابستان اخیر، برخوردهای خشونت‌بار نیروهای گشت ارشاد با زنان در رسانه‌ها بازداشت بسیار داشته است، اما کسی از داخل بازداشت‌گاه‌ها خبری ندارد؛ جایی که امروز پیکر در کما رفته مهسا امینی، حاصل دو ساعت حبس در آن است.

حجاب اجباری یکی از موضوعات بحث برانگیز از ابتدای جمهوری اسلامی بوده است و این موضوع در چند سال گذشته به شدت پررنگ تر شده است.

بروزرسانی:

اولین تصویر مهسا امینی در بیمارستان کسری
اولین تصویر مهسا امینی در بیمارستان کسری

اطلاعیه نیروی انتظامی در خصوص مهسا امینی

در تاریخ ۲۴ شهریور ماه ۱۴۰۱، روابط عمومی نیروی انتظامی، با انتشار اطلاعیه ای ضمن اظهار این ادعا که اخبار منتشر شده در این راستا توسط برخی رسانه ها صحت ندارد مدعی شد: “مهسا امینی که برای توجیه و آموزش به یکی از بخش های پلیس تهران بزرگ هدایت شده بود در جمع سایر افراد هدایت شده به طور ناگهانی دچارعارضه قلبی شده و بلافاصله با همکاری پلیس و اورژانس به بیمارستان انتقال و تحت درمان و مداوا قرار دارد.”

  محکومیت ناهید شیرپیشه به 5 سال حبس تعزیری

همچنین، علی مجتهدزاده، وکیل دادگستری، با انتشار مطلبی در صفحه شخصی خود، نسبت به بیانیه مرکز اطلاع‌ رسانی فرماندهی انتظامی تهران نوشت: “اطلاعیه پلیس تهران در مورد مهسا امینی چندان موجه و قابل قبول نیست. پلیس باید این ادعا که خانم امینی بدون دخالت ماموران و طور ناگهانی دچار عارضه قلبی شده را اثبات کند.”

او همچنین با طرح این سوال از فرماندهی انتظامی تهران بزرگ که اشاره به آموزش ناظر به کدام مسئولیت قانونی پلیس است؟ ادامه داد:”وقتی فردی در اختیار ضابط قرار دارد، در هر شرایطی مسئولیت امنیت جانی وی با ضابط است. گزارش مستقل و شفاف پزشکی قانونی در این مورد ملاک است.

سرکوب زنان و اعمال رفتارهای توام با تبعیض و خشونت بر علیه آنها ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و میثاق بین المللی حقوق مدتی مدنی، سیاسی و اجتماعی است.

همچنین، هرگونه رفتار توام با خشونت و ارعاب بر افراد مصداق بارز شکنجه و ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر است.

مرگ مهسا امینی لکه ننگ دیگری بر چهره جمهوری اسلامی

Check Also

محکومیت رقیه بیگدلی به حبس تعزیری و مجازاتهای تکمیلی

محکومیت رقیه بیگدلی به حبس تعزیری و مجازاتهای تکمیلی

محکومیت رقیه بیگدلی به حبس تعزیری و مجازاتهای تکمیلی خبرگزاری جامعه آریایی – ایمان افشاری، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *