میترا حجار با تودیع وثیقه آزاد شد
میترا حجار با تودیع وثیقه آزاد شد

میترا حجار با تودیع وثیقه آزاد شد

میترا حجار با تودیع وثیقه آزاد شد

خبرگزاری جامعه آریایی – امروز یکشنبه ۱۳آذر ماه ۱۴۰۱، میترا حجار، بازیگر سینما و تلویزیون، پس از تفهیم اتهام و تودیع وثیقه آزاد شد.

به گزارش خبرگزاری جامعه آریایی، روز شنبه ۱۲ آذر ماه ۱۴۰۱، میترا حجار، بازیگر سینما و تلویزیون، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و انتقال دادسرا و طی مراحل بازپرسی و تفهیم اتهام با سپردن وثیقه آزاد شد.‌

براساس این گزارش، از میزان وثیقه تودیع شده برای آزادی موقت میترا حجار و اتهامات تفهیم شده به وی اطلاعی در دسترس نیست.

لازم به اشاره است، میترا حجار، در ساعات اولیه صبح شنبه ۱۲ آذر ماه ۱۴۰۱، پس از یورش نیروهای امنیتی به محل سکونت وی بازداشت شده بود.

پس از شکل گیری اعتراضات سراسری که از اواخر شهریور ماه ۱۴۰۱، شروع شد و در پی آن واکنشهایی که از طرف افراد صاحب نام در فضای مجازی و در واکنش به این اعتراضات بوجود آمد موجی گسترده از احضار، بازداشت و پرونده سازی بر علیه هنرمندان و ورزشکاران بوجود آمد.

سرکوب آزادی بیان و اندیشه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

  آزادی مشروط معین حاجی زاده، زندانی سیاسی

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

Check Also

اعتراضات سراسری؛ بیش از 234 کشته تا کنون/29 کودک

مروری بر تحولات اخیر

به قلم: علیرضا حسن زاده نیسی -نه، این‌بار دست‌وپا زدن فایده‌ای ندارد! همانطور که پیش‌بینی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *