میلاد فدایی و صبا شعردوست بازداشت شدند
میلاد فدایی و صبا شعردوست بازداشت شدند

میلاد فدایی و صبا شعردوست بازداشت شدند

میلاد فدایی و صبا شعردوست بازداشت شدند

خبرگزاری جامعه آریایی – ا در پی یورش نیروهای امنیتی صبا شعردوست و میلاد فدایی اصل بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.‌

به گزارش خبرگزاری جامعه آریایی، ظهر امروز دوشنبه ۱۸ مهر ماه ۱۴۰۱، میلاد فدایی اصل و صبا شعردوست، دو تن از شهروندان ساکن تهران، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.‌

تا لحظه تنظیم این خبر از دلایل بازداشت، اتهامات و ارگان بازداشت کننده این شهروندان اطلاعی در دست نیست.

لازم به ذکر است، چندی پیش در جریان تجمع اعتراضی که در واکنش به جان باختن مهسا امینی در مقابل ساختمان مجلس در تهران برگزار شده بود نیروهای امنیتی صبا شعردوست را به همراه چند تن دیگر بازداشت و پس از انتقال وی به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی سپس با تودیع قرار کفالت آزاد شده بود.

همچنین، گوشی تلفن همراه صبا شعردوست در توقیف ارگان امنیتی بازداشت کننده وی مانده بود.

میلاد فدایی اصل، هم خبرنگار و فعال رسانه ای پیشتر در جریان اعتراضات سراسری سال ۱۳۸۸ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از طی مراحل دادرسی به حبس و محرومیت از تحصیل و منع کار در حرفه خبرنگاری محکوم شده بود.

سرکوب شهروندان، ناقض اصل آزادی بیان و همچنین ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید شده است.

  فربد علوی روشنکوهی، شهروند بهایی بازداشت شد

منع دسترسی متهم به وکیل در مراحل بازجویی، بازپرسی و دادرسی ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

همچنین، برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

اعتراف گیری توام با ارعاب و تهدید، ناقض در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و مصداق بارز شکنجه است.

Check Also

اخذ تعهد از خانواده جواد روحی پیش از تحویل جسد؛ اظهارات ضدو‌نقیض مقامات در مورد علت مرگ

اخذ تعهد از خانواده جواد روحی پیش از تحویل جسد؛ اظهارات ضدو‌نقیض مقامات در مورد علت مرگ

به گزارش خبرگزاری جامعه آریایی، پس از انتشار خبر جانباختن جواد روحی سازمان حقوق‌بشرایران خواستارتحقیق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *