نرگس محمدی به حبس تعزیری و مجازات تکمیلی محکوم شد
نرگس محمدی به حبس تعزیری و مجازات تکمیلی محکوم شد

نرگس محمدی به حبس تعزیری و مجازات تکمیلی محکوم شد

نرگس محمدی به حبس تعزیری و مجازات تکمیلی محکوم شد

خبرگزاری جامعه آریایی – شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران با صدور دادنامه ای نرگس محمدی را به حبس تعزیری و مجازات تکمیلی محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری جامعه آریایی، طی روزهای اخیر، نرگس محمدی، فعال حقوق بشر و زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین، بصورت غیابی توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری به تحمل ۱ سال و ۳ ماه حبس تعزیری، منع خروج از کشور و پاکسازی مناطق از زباله محکوم شد.

مصطفی نیلی، وکیل دادگستری، در صفحه شخصی خود اعلام کرد:”شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران، در پرونده‌ای که اخیرا برای خانم ‎نرگس محمدی تشکیل شده بود، از بابت فعالیت تبلیغی علیه نظام، ایشان را به ۱۵ ماه حبس تعزیری محکوم کرده است. علاوه بر این مجازات‌های تکمیلی نیز برای ایشان تعیین شده است.”

این وکیل دادگستری در ادامه همچنین نوشت:”معرفی ماهانه به فراجا به مدت ۲سال، ممنوعیت خروج از کشور به مدت ۲ سال ج- منع عضویت در احزاب، دستجات و گروه‌های سیاسی به مدت ۲ سال، پاکسازی مناطق از زباله در مناطق خالی سکنه با هماهنگی شهرداری یکی از شهرستان‌ها تحت نظارت حراست آن مرجع به مدت ۳ ماه روزی ۴ساعت محکوم شده است.”

مصطفی نیلی همچنین، علت صدور این‌حکم بصورت غیابی را عدم حضور نرگس محمدی در جلسه دادرسی به علت اعتراض وی به فرمایشی بودن دادگاه و عادلانه نبودن روند دادرسی عنوان کرد.

لازم به ذکر است، نرگس محمدی، در اردیبهشت ماه ۱۴۰۱، در دورانی که در زندان قرچک ورامین بسر می برد برای حضور در جلسه بازپرسی و تفهیم اتهام از بابت پرونده جدید خود به شعبه بازپرسی دادسرای زندان اوبن احضار شده بود.

  گزارشی از آخرین وضعیت منیره عربشاهی و یاسمن آریانی

نرگس محمدی، در تاریخ ۳ اسفند ماه ۱۴۰۰، پس از تودیع وثیقه برای انجام امور درمانی و عمل آنژیوگرافی قلب، از زندان قرچک ورامین به اعزام به مرخصی درمانی اعزام شد و در تاریخ ۲۳ فروردین ماه ۱۴۰۱، در پی یورش ماموران امنیتی به منزل شخصی وی، بازداشت و به زندان قرچک ورامین و پس از مدتی به همراه جمعی از زندانیان سیاسی به زندان اوین منتقل شدند.

این مدافع حقوق بشر، در تاریخ ۳ بهمن ماه ۱۴۰۰، توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران، به ریاست ایمان افشاری، به تحمل ۸ سال و ۲ماه حبس تعزیری، ۷۴ضربه شلاق، ۲سال تبعید، ۲سال محرومیت از عضویت در گروه ها و دسته جات سیاسی و ۲سال محرومیت از حضور و فعالیت در شبکه های اجتماعی و مخابراتی محکوم شده بود که با توجه به عدم اعتراض به حکم صادره (به علت ناعادلانه بودن روند دادرسی)، این حکم عینا تائید و در تاریخ ۱ اسفند ماه ۱۴۰۰، به نرگس محمدی ابلاغ شد.

نرگس محمدی، در تاریخ ۲۹دی ماه ۱۴۰۰، از سلول انفرادی بند۲۰۹ واقع در زندان اوین به سالن ۸ زندان قرچک ورامین منتقل شد.

همچنین، در تاریخ ۸ دی ماه ۱۴۰۰، ماموران وزارت اطلاعات با یورش به منزل شخصی نرگس محمدی، در حالی که این فعال حقوق بشر در بازداشت بسر می برد پس از تفتیش منزل برخی اقلام شخصی او را ضبط کرده و به همراه خود بردند.

نرگس محمدی، در تاریخ ۲۵ آبان ماه ۱۴۰۰، در جریان برگزاری دومین سالگرد ابراهیم کتابدار از جانباختگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸ توسط ماموران امنیتی بازداشت و به سلول انفرادی در بند۲۰۹ این ارگان‌امنیتی منتقل شد.‌

  بازداشت لیلا میرغفاری توسط نیروهای امنیتی

این زندانی سیاسی، در خرداد ماه ۱۴۰۰، به اتهام(فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق انتشار بیانیه مبارزه با اعدام)، (تحصن در دفتر زندان اوین)، (تمرد از ریاست و مقامات زندان اوین برای پایان دادن به تحصن اعتراضی)، (تخریب شیشه‌ های زندان اوین)، (افترا و ایراد ضرب و جرح)، به تحمل ۳۰ ماه حبس تعزیری، هشتاد ضربه شلاق و پرداخت ۲ فقره جریمه نقدی محکوم شد.

نرگس محمدی، در اولین ساعات بامداد ۱۷ مهرماه ۱۳۹۸، پس از سپری کردن ۸ سال و ۶ ماه از مجموع حبس تعزیری ۱۰ ساله خود و اعمال قانون کاهش مجازات در پرونده اول قضایی خود از زندان زنجان آزاد شده بود.

در تاریخ ۳ اسفند ماه ۱۳۹۸، کانون مدافعان حقوق بشر، که نرگس محمدی بعنوان نایب رئیس این مجموعه حقوق بشر فعالیت می کرد با انتشار گزارشی از تشکیل ۲ پرونده با ۶ اتهام جدید برای این فعال حقوق بشر که در پرونده اول با مصدایق حقوقی؛ (فعالیت تبلیغی علیه نظام)، (اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی)، (انتشار بیانیه‌های سیاسی)، (تشکیل کلاس‌های آموزشی) و (تحصن اعتراضی در بند زنان زندان اوین) و در پرونده دوم از بابت شکایت غلامرضا ضیایی, رئیس وقت زندان اوین با اتهامات (اخلال در نظم زندان) و (برهم زدن آسایش عمومی بند زنان زندان اوین از طریق برگزاری مجالس و نشست‌ها و خواندن سرود با صدای بلند و همچنین توهین به مسئولان زندان، افترا، تهمت به شکنجه و ضرب و شتم شدن نرگس محمدی) خبر داده بود.

در تاریخ ۴ دی ماه ۱۳۹۸، نرگس محمدی، به روشی خشونت آمیز و توام با ضرب و شتم از بند زنان زندان اوین در حالی که به همراه ۷ تن دیگر از زنان زندانی سیاسی در اعتراض به سرکوب گسترده شهروندان در تجمعات اعتراضی آبان ۱۳۹۸، در تحصن اعتراضی بسر می برد به زندان زنجان تبعید شده بود.

  وریا غفوری بازداشت شد

نرگس محمدی، در تاریخ ۵ خرداد ماه ۱۳۹۷ پس از انجام عمل جراحی بدون تکمیل دوره درمان به زندان اوین بازگردانده شد. انتقال وی به زندان در حالی انجام شد که به گفته پزشکان، وی به مراقبت پس از جراحی نیاز داشته و روند مداوای وی تحت نظر پزشک متخصص بیمارستان به اتمام نرسیده بود.

این فعال حقوق بشر و زندانی سیاسی در بند در تاریخ ۲۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ جهت انجام عمل جراحی هیسترکتومی (خارج کردن رحم)، تحت‌الحفظ نیروهای امنیتی به بیمارستان منتقل شده بود اما پس از آن از دسترسی به خدمات پزشکی برای تکمیل دوره نقاهت و درمان قطعی این بیماری پس از عمل جراحی و داروهای مربوطه محروم مانده بود.

نرگس محمدی که از تاریخ ۱۵ اردیبهشت ١٣٩۴، در زندان بسر می‌برد، توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی، به اتهام(اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور) به تحمل ۵ سال حبس تعزیری، به اتهام(فعالیت تبلیغی علیه نظام)به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام (تشکیل و اداره گروهک غیرقانونی لگام) هم به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

این پرونده در مهرماه سال ۱۳۹۵ پس از بررسی مجدد توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران، به ریاست احمد زرگر عینا تائید و با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری برای این فعال حقوق بشر لازم به اجرا شده بود.

Check Also

اخذ تعهد از خانواده جواد روحی پیش از تحویل جسد؛ اظهارات ضدو‌نقیض مقامات در مورد علت مرگ

اخذ تعهد از خانواده جواد روحی پیش از تحویل جسد؛ اظهارات ضدو‌نقیض مقامات در مورد علت مرگ

به گزارش خبرگزاری جامعه آریایی، پس از انتشار خبر جانباختن جواد روحی سازمان حقوق‌بشرایران خواستارتحقیق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *