پناهجویان اقلیت های مذهبی افغان
پناهجویان اقلیت های مذهبی افغان

وضعیت مبهم پناهجویان اقلیت مذهبی افغان در امارات متحده عربی

وضعیت مبهم پناهجویان پناهجویان اقلیت مذهبی افغانی در امارات متحده عربی

به گزارش خبرگزاری جامعه آریایی به نقل از محبت نیوز، هفته نامه “واشنگتن اگزمینر” گزارش داد که حدود ۱۶۰۰ نفر از اقلیت‌های مذهبی افغان، که اکثر آنان را مسیحیان تشکیل می دهند در مرکز اسکان مجدد امارات متحده عربی همچنان در بلاتکلیفی به سر می‌برند.

پناهجویان و مهاجران افغان که بلاتکلیف در امارات متحده عربی زندگی می‌کنند، این هفته اعتراض‌هایی تازه را برگزار کردند. آن‌ها نزدیک به یک سال پس از ترک‌ اجباری افغانستان به‌دلیل قدرت گرفتن طالبان می‌گویند که روند اسکان‌شان آهسته و مبهم است.

مجله واشنگتن اگزمینر گزارش داد که حدود ۱۶۰۰ نفر از اقلیت‌های مذهبی افغان عمدتن مسیحی در مرکز اسکان مجدد در امارات متحده عربی در وضعیتی نامشخص و بلاتکلیف به سر می‌برند. نویسندگان این گزارش از بی‌توجهی کارکنان برنامه اسکان مجدد امریکا جهت رسیدگی به اقلیت‌های در معرض خطر انتقاد کرده‌اند.

سم براون‌بک، سفیر سابق ایالات متحده برای آزادی مذهبی بین‌المللی و همچنین لورن هومر، رئیس قانون و لیبرتی ترست (نهاد حامی آزادی‌های مذهبی) در این گزارش نوشته‌اند که به درخواست‌های مکرر نهادهای خیریه برای حمایت از آزادی‌های مذهبی مبنی بر ویزای بشردوستانه به اقلیت‌های مذهبی در افغانستان هیچ توجهی نشده است.

گزارش می‌افزاید از طرفی دیگر شایعه بسته شدن مرکز بشردوستانه امارات متحده عربی تا پایان ماه اوت، اقلیت‌های مذهبی را وحشت زده می‌کند اما به‌گفته مقام‌های آمریکایی، هیچ‌کس مجبور به بازگشت به افغانستان نخواهد شد. این در حالی است که برخی از مهاجرها در امارات، پس از ماه‌ها انتظار، داوطلبانه به افغانستان بازگشتند.

  محکومیت مجارستان به پرداخت 15 هزار یورو به یک خانواده افغان

گفته می‌شود که پناهجویان مسیحی با هزینه ده‌ها میلیون دلار که توسط سازمان‌های غیردولتی مدافع آزادی‌های مذهبی جمع آوری شده بود، از افغانستان خارج شده اند.

سم براون‌بک و لورن هومر، دو کنش‌گر حوزه آزادی‌های مذهبی می‌گویند که این افراد قبل از خروج از افغانستان توسط سازمان‌های غیر دولتی و دولت ایالات متحده امریکا بررسی شده‌اند.

در گزارش آمده که در حال حاضر ۵۰۰ اقلیت مذهبی دیگر در افغانستان در ترس زندگی می‌کنند و ۲۰۰ شهروند مسیحی نیز به دلیل دستورات ویژه طالبان مبنی بر تعقیب و مجازات اقلیت‌های مذهبی در معرض خطر هستند.

خبرگزاری رویترز نیز با انتشار تصاویری از تظاهرات کودکان، زنان و مردان افغان در کمپی در ابوظبی و در هوای گرم تابستان این شهر نوشت:« این تظاهرات‌کنندگان با در دست داشتن پلاکاردهایی از مقامات امارات خواسته‌اند تا تکلیف اقامت آنها را بعد از یکسال بلاتکلیفی مشخص کنند

یکی از افغان‌های معترض، به‌شرط ناشناس ماندن، به خبرنگار رویترز گفته: «نزدیک به یک سال است که ما اینجا در بازداشت هستیم و کمپ، مانند یک زندان مدرن است.» او می‌گوید که هیچ‌کس اجازه خروج نداشته و آن‌ها نمی‌دانند چه زمانی در کدام کشور اسکان داده می‌شوند.

یک مقام اماراتی نیز در بیانیه‌ای کتبی اذعان کرده که اوضاع، ناامیدکننده است و روند اسکان مجدد، بیش از آنچه که امارات می‌خواست، طول کشیده‌ است.

با روی کارآمدن دولت اسلامی طالبان در افغانستان، وضعیت اقلیت های مذهبی بیش از پیش رو به وخامت گذاشته است و اقلیت های مذهبی از امنیت جانی و حقوق اولیه شهروندی برخوردار نیستند.

Check Also

همه چیز در مورد پناهندگی

0 تا 100 پناهندگی؛ هرچیزی که لازم است در مورد پناهندگی و پناهجویی بدانید

0 تا 100 پناهندگی؛ هرچیزی که لازم است در مورد پناهندگی و پناهجویی بدانید به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *