کتایون ریاحی و هنگامه قاضیانی بازداشت شدند
کتایون ریاحی و هنگامه قاضیانی بازداشت شدند

کتایون ریاحی و هنگامه قاضیانی بازداشت شدند

کتایون ریاحی و هنگامه قاضیانی بازداشت شدند

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۳۰آبان ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در تهران، هنگامه قاضیانی و در قزوین، کتایون ریاحی، دو تن از هنرمندان سینما و تلوزیون را بازداشت کردند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ایسنا، روز یکشنبه ۲۹ آبان ماه ۱۴۰۱، کتایون ریاحی و هنگامه قاضیانی، دو تن از هنرمندان سینما و تلوزیون، توسط نیروهای امنیتی در قزوین و تهران بازداشت و جهت تشکیل پرونده قضایی و تفهیم اتهام به بازداشتگاه منتقل شدند.‌

براساس این گزارش، مصادیق اتهاماتی که‌ منجر به بازداشت اشت این ۲ هنرمند سینما و تلوزیون شده(تشویش اذهان عمومی)، (نشر اکاذیب)، (اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور) و (فعالیت تبلیغی علیه نظام) است و مرتبط با انتشار مطالب و یا فعالیت‌هایی بوده که آنها در حمایت از اعتراضات مردمی جاری در صفحات شخصی خود در فضای مجازی منتشر کرده بودند.‌

برهمین اساس، ماموران امنیتی روز یکشنبه ۲۹ آبان ماه ۱۴۰۱، با یورش به محل سکونت کتایون ریاحی در حومه استان قزوین، وی را بازداشت کردند.

همچنین اتهامات منتسب شده به کتایون ریاحی (تشویش اذهان عمومی و کمک به آشوب) و (انتشار محتوای کذب) عنوان شده است.

از سوی دیگر، در ساعات پایانی یکشنبه ۲۹ آبان ماه ۱۴۰۱، هنگامه قاضیانی، بازیگر سینما و تلوزیون با دستور قضایی از طرف بازپرس پرونده وی بازداشت شده است.

اتهامات تفهیم شده به هنگامه قاضیانی(اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور) و (فعالیت تبلیغی علیه نظام) عنوان و اتهامات مذکور به وی تفهیم شده است.‌

  آزادی موقت ملیکا قراگوزلو با تودیع قرار وثیقه از زندان اوین

لازم به اشاره است همزمان با برگزاری اعتراضات مردمی و گسترش شدت سرکوب، بازداشت، کشتار و ارعاب بر علیه شهروندان توسط نیروهای امنیتی میزان بازداشت‌ها بیش از پیش افزایش پیدا کرده است.

از زمان اعلام خبر جان باختن مهسا (ژینا) امینی، دختر ۲۲ ساله، اهل شهرستان سقز در بازداشتگاه پلیس امنیت نیروی انتظامی در تهران، اعتراضات گسترده ای در خصوص عملکرد گشت ارشاد در مدارس، دانشگاهها و شهرهای مختلف کشور در جریان است.‌

در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل نیز با انتشار بیانیه ای، نسبت به سرکوب خشونت بار این‌ اعتراضات واکنش نشان داد و از جامعه جهانی خواستار اقدام‌ فوری برای مقابله با حکومت ایران شد.

همچنین، در تاریخ ۴ آبان ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، گزارش تفصیلی خود از وضعیت سرکوب گسترده این اعتراضات از سوی حکومت جمهوری اسلامی را به مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارائه کرد.

حقوق بشر در ایران، بصورت روزانه این اعتراضات را از روز، سوم، چهارم، پنجم، ششم، هفتم، هشتم، نهم، دهم، یازدهم، دوازدهم، سیزدهم، چهاردهم، پانزدهم، شانزدهم، هفدهم، هجدهم، نوزدهم، بیستم، بیست و یکم و بیست و دوم این تجمعات اعتراضی پوشش خبری داد

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

  ثبت هویت ۵۳۷ تن از کشته‌شدگان  اعتراضات؛ ۱۰۵ معترض در خطر اعدام

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

Check Also

وضعیت مسیحیان ایران در خارج از کشور

وضعیت مسیحیان ایران در خارج از کشور

وضعیت مسیحیان ایران در خارج از کشور به دلیل فشارهای روز افزونی که حکومت ایران …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *