کلاس های عقیدتی اجباری برای نوکیشان مسیحی
کلاس های عقیدتی اجباری برای نوکیشان مسیحی

کلاس‌های عقیدتی اجباری برای نوکیشان مسیحی دزفول

به دستور دادگاه؛ کلاس‌های عقیدتی برای نوکیشان مسیحی دزفول

وکیل مدافع تعدادی از نوکیشان مسیحی خوزستان می‌گوید موکلین من علاوه بر اینکه انواع و اقسام توهین را شنیدند در همین تماس‌ها مورد هتک حرمت قرار گرفتند و تهدید به «زندان‌های بلندمدت» و حتا «اعدام» شدند.

خبرگزاری جامعه آریایی – گزارش‌ها از ایران حاکیست شماری از نوکیشان مسیحی در استان خوزستان از سوی ضابطین و نیروهای اداره اطلاعات اهواز و دزفول مدتی است مورد تهدید و فشار قرار گرفته‌اند.
این نوکیشان مسیحی از اعضای کلیسای «پیام رهایی» هستند که نخستین بار در مهرماه ۱۳۹۶ به اتهام تشکیل کلیسای خانگی و تبلیغ مسیحیت بازداشت شدند.
«ایمان سلیمانی» وکیل مدافع این نوکیشان مسیحی می‌گوید: «مطابق اطلاعی که دریافت کردم ضابطین و نیروهای اداره اطلاعات دزفول و اهواز در دو ماه گذشته بارها با موکلین من تماس گرفته‌اند و بدون وجود هرگونه حکم و دستور قضایی و مجوز شرعی آنها را مورد پرسش و پاسخ قرار دادند. این مأموران که از ستاد خبری اداره اطلاعات با نوکیشان تماس می‌گیرند آنها را برای شرکت در کلاس‌های عقدیتی دعوت می‌کنند. اما واقعیت این است که حضور در این کلاس‌ها دعوتی نیست بلکه احضار است تا به تعلیمات یک حوزوی گوش بدهند. این درحالیست که تحمیل عقیده و مذهب برخلاف اصل آزادی عقیده است و چنین رویه‌ای نیز خلاف قانون است.»

تهدید به زندان‌های بلند مدت و حتی اعدام برای نوکیشان مسیحی

این حقوقدان افزود: «موکلین من علاوه بر اینکه انواع و اقسام توهین را شنیدند در همین تماس‌ها مورد هتک حرمت قرار گرفتند و تهدید به زندان‌های بلندمدت و حتا اعدام شدند. تماس از سوی اداره اطلاعات و این تهدیدات آنقدر زیاد شده بود که این نوکیشان مسیحی در نهایت من را در جریان گذاشتند. بنابراین در روزهای آینده موضوع کتبی به دادستان دزفول و استان خوزستان اعلام می‌گردد چون این فشارها و احضارهای تلفنی و تشکیل کلاس‌های عقیدتی و توهین و تهدید برخلاف حقوق اولیه انسانی و زیرپا گذاشتن حقوق بشر است و ضابطین مجوزی برای این کار ندارند و بر اساس قاعده فقهی “لا اکراه فی‌الدین” و سایر اصول حقوقی و شرعی که اساس آن کرامت انسانی است قطعن این عمل تحقیر و تهدید موکلین است.»

  احضار چهارتن از دگراندیشان مسیحی غیرتثلیثی برای اجرای حکم پنج سال حبس

بارها حکومت، نوکیشان مسیحی را مجبور به شرکت در جلسات عقیدتی و اسلامی کرده‌ است. تفتیش عقاید در قانون اساسی ایران ممنوع است ولی نوکیشان مسیحی بارها در مورد عقایدشان در بازجویی و دادگاه تحت فشار بوده‌اند، تا دینشان را تغییر دهند.

تهدید به زندان های بلند مدت و حتی اعدام
تهدید به زندان های بلند مدت و حتی اعدام

اواخر فرودین ۱۴۰۰ همزمان با آغاز اعتراضات در خوزستان به مشکلات معیشتی و بیکاری و قطع آب و برق، فشار بر دگراندیشان عقیدتی تشدید شد و همزمان شماری از نوکیشان مسیحی شهرستان دزفول توسط مأموران اطلاعات بازداشت یا احضار شدند و از آن زمان رسیدگی به پرونده آنها ادامه داشت.
آذرماه ۱۴۰۰ پس از برگزاری دادگاه «اسماعیل نریمان‌پور، محمدعلی ترابی شنگری، مسعود نوعی، علیرضا ورک شا، حجت لطفی خلف جوی، محمد كائدگپ، محسن سعادتی‌زاده و علیرضا روشنائی‌زاده» مجرم شناخته نشدند و قرار منع تعقیب برای آنان صادر شد اما فشارهای دستگاه‌های اطلاعاتی به این مسیحیان همچنین ادامه پیدا کرد.

لازم به ذکر است در سالهای اخیر نهادهای امنیتی از یک سو دگراندیشان به ویژه مسیحیان را علاوه بر محرومیت سیستماتیک، با اتهامات امنیتی زیر فشار قرار دادند و احکام سنگین برای آنان صادر کرده‌اند و از سوی دیگر با روش‌های مختلف تلاش می‌کنند آنها را توجیه کنند که گرویدن به مسیحیت انتخابی اشتباه بوده است.

Check Also

ژوزف شهبازیان و ملیحه نظری

دو شهروند مسیحی برای تحمل حبس بازداشت شدند

دو شهروند مسیحی برای تحمل حبس بازداشت شدند خبرگزاری جامعه آریایی – دو شهروند مسیحی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *