بازگشت داوطلبانه پناهجویان
بازگشت داوطلبانه پناهجویان

کمک سازمان ملل به بازگشت داوطلبانه مهاجران افغان به کشورشان

کمک سازمان ملل به بازگشت داوطلبانه مهاجران افغان به کشورشان

خبرگزاری جامعه آریایی – به گفته کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در پاکستان، برنامه بازگشت داوطلبانه افغان ها به کشور از اول اگست آغاز می شود. قرار است از سوی این سازمان برای هر فرد بازگشت کننده مبلغ پول معین داده شود.

سازمان ملل در امور پناهندگان در پاکستان می‌گوید، حمایت از بازگشت داوطلبانه مهاجران افغان از ایران و پاکستان به کشور شان تحت برنامه تسهیل شده توسط این سازمان از اول ماه اگست آغاز می‌شود.

به گفته این منبع، برای کسانی که فورمه بازگشت داوطلبانه را در دفاتر سازمان ملل پر کرده اند، پس از رسیدن به افغانستان مبلغ ٣٧٥ دالر امریکایی را دریافت خواهند کرد.

این برنامه بازگشت داوطلبانه شامل همه مهاجران ثبت شده در پاکستان و ایران می‌شود.

اطلاعیه کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در پاکستان
اطلاعیه کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در پاکستان

 

بر اساس این منبع، برنامه بازگشت داوطلبانه بوده و مبنی بر انتخاب خود شخص صورت می گیرد.

پیش از این نیز حمایت مالی از سوی سازمان ملل در برگشت افغان ها به کشور شان صورت گرفته است. به گفته این سازمان هدف کمک مالی به این برنامه با توجه به افزایش هزینه های حمل و نقل و وضعیت زندگی در کشور های میزبان و همچنان در افغانستان، جهت کمک اقتصادی برای مهاجران افغان در نظر گرفته شده است.

از سوی دیگر پاکستان اخراج شهروندان بدون مدرک افغانستان را آغاز کرده است. به تازگی هفت خانواده مهاجر افغان که شامل ۵۷ فاقد مدرک بودند، از مسیر سپین بولدک به افغانستان برگشته اند.

درهمین حال اخراج مهاجران افغان از ایران نیز ادامه دارد. در این مورد گزارش ها از خشونت، شکنجه و لت و کوب مهاجران افغان در ایران نیز منتشر شده است. اما ایران این گزارش ها را همواره رد می‌کند.

  کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در ترکیه

پس از به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان، ده‌ها هزار تن از افغان‌ها به علت فقر، بیکاری، ترس از طالبان و ناامنی به کشورهای دیگر از جمله ایران و پاکستان مهاجر شده اند.

 

Check Also

همه چیز در مورد پناهندگی

0 تا 100 پناهندگی؛ هرچیزی که لازم است در مورد پناهندگی و پناهجویی بدانید

0 تا 100 پناهندگی؛ هرچیزی که لازم است در مورد پناهندگی و پناهجویی بدانید به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *