کیفرخواست ۱۰ تَن از بازداشت شدگان‌ اعتراضات سراسری در کرج صادر شد
کیفرخواست ۱۰ تَن از بازداشت شدگان‌ اعتراضات سراسری در کرج صادر شد

کیفرخواست ۱۰ تَن از بازداشت شدگان‌ اعتراضات سراسری در کرج صادر شد

کیفرخواست ۱۰ تَن از بازداشت شدگان‌ اعتراضات سراسری در کرج صادر شد

خبرگزاری جامعه آریایی- کیفرخواست ۱۰ تن از زنان و مردان بازداشت شدگان اعتراضات سراسری در استان البرز صادر و پرونده آنها به شعبه ۱ دادگاه انقلاب استان البرز ارجاع شد.‌

به گزارش خبرگزاری جامعه آریایی به نقل از میزان، امروز شنبه ۲۱ آبان ماه ۱۴۰۱، حسین فاضلی هریکندی، رئیس کل دادگستری استان البرز از صدور کیفرخواست برای ۱۰ تَن از شهروندان بازداشت شده در جریان اعتراضات سراسری در این‌ استان با اتهامات امنیتی از جمله (افساد فی الارض) و ارجاع پرونده آنها به شعبه ۱ دادگاه انقلاب استان البرز خبر داد.

رئیس کل دادگستری استان البرز، در تشریح اتهامات ذکر شده در کیفرخواست صادره توسط دادسرای عمومی و انقلاب استان البرز اعلام کرد:”(افساد فی الارض از طریق ارتکاب جرایم متعدد علیه امنیت کشور)، (حمله به ماموران نیروی مقاومت بسیج و فراجا و آسیب علیه تمامیت جسمانی افراد که موجب اخلال شدید در نظم عمومی و ناامنی در کشور)، (اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرایم علیه امنیت کشور) و (فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق شعاردادن)، (نشر و بازنشر محتوای مجرمانه در فضای مجازی) برخی از اتهامات متهمان است که در کیفرخواست قید شده است.”

به ادعای رئیس کل دادگستری استان البرز:”متهمان این پرونده در به شهادت رساندن سید روح الله عجمیان، از اعضای مقاومت بسیج در جریان(اغتشاشات) ۱۲ آبان ماه در محدوده کمالشهر کرج نقش داشتند.”

لازم به ذکر است، متهمان این پرونده که در گروه ۱۰ نفری هستند، پس از برگزاری اعتراضات خیابانی که در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۴۰۱ در استان البرز برگزار شده بود توسط مأموران سازمان اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شدند.

  اعتراضات 1401؛ بازداشت 880 تن تنها در استان گیلان

در این گزارش به هویت متهمان این پرونده اشاره ای نشده و به جای آن از واژه ۱۰ زن و مرد استفاده شده است.

در ادبیات محاوره ای و نوشتاری مسئولان قضایی و امنیتی حکومت حال حاضر ایران، به شهروندان معترض (اغتشاشگر) و به تجمعات اعتراضی (اغتشاشات) می گویند تا از این طریق بتوانند دامنه سرکوب، کشتار و بازداشت گسترده شهروندان را وسعت بدهند.‌

همچنین، (افساد فی الارض) از جمله اتهاماتی است که می تواند منجر به صدور حکم یا احکام اعدام بر علیه متهمان این پرونده بشود.

از زمان اعلام خبر جان باختن مهسا (ژینا) امینی، دختر ۲۲ ساله، اهل شهرستان سقز در بازداشتگاه پلیس امنیت نیروی انتظامی در تهران، اعتراضات گسترده ای در خصوص عملکرد گشت ارشاد در مدارس، دانشگاهها و شهرهای مختلف کشور در جریان است.‌

در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل نیز با انتشار بیانیه ای، نسبت به سرکوب خشونت بار این‌ اعتراضات واکنش نشان داد و از جامعه جهانی خواستار اقدام‌ فوری برای مقابله با حکومت ایران شد.

همچنین، در تاریخ ۴ آبان ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، گزارش تفصیلی خود از وضعیت سرکوب گسترده این اعتراضات از سوی حکومت جمهوری اسلامی را به مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارائه کرد.

حقوق بشر در ایران، بصورت روزانه این اعتراضات را از روز، سوم، چهارم، پنجم، ششم، هفتم، هشتم، نهم، دهم، یازدهم، دوازدهم، سیزدهم، چهاردهم، پانزدهم، شانزدهم، هفدهم، هجدهم، نوزدهم، بیستم، بیست و یکم و بیست و دوم این تجمعات اعتراضی پوشش خبری داده است.

  اعتراضات سراسری؛ بیش از 234 کشته تا کنون/29 کودک

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

Check Also

اعتراضات سراسری؛ بیش از 234 کشته تا کنون/29 کودک

مروری بر تحولات اخیر

به قلم: علیرضا حسن زاده نیسی -نه، این‌بار دست‌وپا زدن فایده‌ای ندارد! همانطور که پیش‌بینی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *