پنجمین روز اعتراضات سراسری نسبت به قتل مهسا امینی
پنجمین روز اعتراضات سراسری نسبت به قتل مهسا امینی

پنجمین روز اعتراضات سراسری نسبت به قتل مهسا امینی

پنجمین روز اعتراضات سراسری نسبت به قتل مهسا امینی

خبرگزاری جامعه آریایی – امروز چهارشنبه ۳۰شهریور ماه ۱۴۰۱، پنجمین روز اعتراضات سراسری به جان باختن مهسا امینی در پی عملکرد گشت ارشاد در شهرهای مختلف کشور با حضور گسترده شهروندان برگزار شد.‌

به گزارش خبرگزاری جامعه آریایی، امروز چهارشنبه ۳۰شهریور ماه ۱۴۰۱، تجمعات گسترده به جان باختن مهسا(ژینا)امینی که نتیجه عملکرد بسبار بد گشت ارشاد بود در پنجمین روز این اعتراضات در شهرها و استان‌های مختلف ایران برگزار شد و شهروندان با حضور در این اعتراضات و سر دادن شعارهای اعتراضی و مقاومت در برابر فضای سرکوب و ارعاب نارضایتی خود را از وضع موجود ابراز کردند. همچنین اظهار نسرهای بین المللی در خصوص جان باختن مهیا امینی همچنان ادامه دارد. در جریان این اعتراضات که در براساس ویدئو های منتشر در ۴۶ شهر کشور برگزار شد ماموران امنیتی با در برخی مناطق با یورش به شهروندان باعث گسترش در این اعتراضات شدند. گزارشات منتشر شده از بازداشت صدها تن و مصدومیت بیش از ۱۰ شهروند معترض خبر می دهد. پزشکی قانونی استان تهران در اظهارنظر اولیه این سازمان درمورد جان باختن مهسا امینی توضیحاتی ارائه کرد اما ساعاتی بعد ادعاهای این سازمان توسط پدر مهسا امینی تکذیب شد. نیروهای امنیتی برای سرکوب شهروندان معترض کماکان از شلیک گاز اشک آور، تفنگ های ساچمه ای و در مواردی از سلاح جنگی استفاده میکنند. طی روز جاری اینترنت ابتدا در شماری از شهرها با اختلال مواجه و سپس تعدادی از پیام رسانها از جمله اینستاگرام و واتس آپ در از دسترس شهروندان در داخل کشور خارج شد.

گسترده شدن تجمعات در پنجمین روز اعتراضات سراسری

براساس این گزارش، تجمعات گسترده شهروندان ایران در شهرهای تبریز، گیلان، مازندران، ارومیه، لرستان، خرم‌آباد، سنندج، مریوان، سقز، بانه، نهاوند، دهلران، مشهد، تهران، فاز یک شهر اندیشه از توابع استان تهران، منجیل، آمل، سردشت، سمنان، اسلام آباد غرب، اردبیل، گنبدکاووس، ورامین، تالش، تنکابن، زرین شهر، زاهدان، قشم، دهلران، بابل، نورآباد، سرابله، نوشهر، مرودشت، مهاباد، همدان، اشنویه، ساوه، شیروان، قائمشهر، گرمسار، بابلسر، لاهیجان، قم، اهواز، کاشان، رودسر، پاوه، کرمان، قوچان، پاکدشت، دهگلان، انزلی و بسیاری دیگر از شهرستانهای دیگر و در دانشگاههای الزهرا تهران، دانشگاه علوم تحقیقات تهران، دانشگاه سمنان و دانشگاه تهران برگزار شد.

دانشگاه‌های بیشتری به اعتراضات سراسری پیوستند

در جریان مجموعه اعتراضات گسترده دانشجویان در دانشگاهای الزهرا، دانشگاه علوم تحقیقات تهران، دانشگاه سمنان و دانشگاه تهران، ماموران امنیتی در خارج از محوطه دانشگاه مقابل درب ورودی این مراکز آموزش عالی مستقر شده و مسئولان واحد حراست نیز با بستن دربهای دانشگاه مانع خروج دانشجویان به خارج از محوطه دانشگاه شدند و دانشجویان معترض با سر دادن شعارهای اعتراضی نسبت به سوء مدیریت و عملکرد گشت ارشاد اعتراض کردند.‌

همچنین، جملگی شهروندان در جریان اعتراضات روز گذشته با سر دادن شعارهای (توپ تانک فشفشه آخوند باید گم بشه، (مرگ‌بر خامنه ای)، (خامنه ای حیا کن مملکت و رها کن)، (امسال سال خونه سیدعلی سرنگونه)، اعتراض و نارضایتی خود را از وضع موجود ابراز کردند.‌

چهارمین روز اعتراضات سراسری - دانشگاه الزهرا
پنجمین روز اعتراضات سراسری – دانشگاه الزهرا

اما نیروهای یگان ویژه نیروی انتظامی با همراهی برخی از نیروهای لباس شخصی و بسیج، با استفاده از باتوم، تفنگهای پیت بال، اسلحه های ساچمه ای و در برخی مناطق استفاده از سلاح های جنگی همچون کلاشینکف و یا شلیک گاز اشک آور در صدد مقابله و سرکوب اعتراضات مدنی شهروندان برآمدند و در مقابل شهروندان با پرتاب سنگ و سردادن شعارهای اعتراض در مقابل نیروهای امنیتی مقاومت کردند.‌

کاهش پهنای باند و قطعی اینترنت

منابع خبری از داخل ایران در این خصوص گفتند:”وزارت ارتباطات از کاهش پهنای باند اینترنت در ایران خبر داده و همچنین برقراری تماس از طریق پیام رسان هایی مثل تلگرام و یا واتس آپ با اختلال شدید مواجه شده است. این اختلال و پهنای باند در نهایت به قطعی کامل اینترنت در اواخر شب انجامید”

  شکستن هر دو پای حسین رونقی توسط ضابطان قضایی

همچنین، شرکت نت بلاکس از فیلتر شدن شبکه اجتماعی در ایران از تاریخ ۳۰ شهریور ماه ۱۴۰۱، خبر داد و افزود:”ایران اکنون تحت شدیدترین محدودیت های اینترنتی از زمان اعتراضات آبان ۱۳۹۸ قرار گرفته است. با بررسی شبکه Real-time اتصال اینترنت در مقیاس ملی در MCI (همراه اول)، اپراتور پیشرو تلفن همراه ایران، رایتل و ایرانسل قطع و اینستاگرام، واتس اپ محدود شدند.”

کشتار مردم معترض در پی شلیک گلوله های ساچمه ای و سلاح جنگی

براساس تصاویر منتشر شده در فضای مجازی، ده ها شهروند معترض در پی شلیک گلوله های ساچمه ای و یا سلاح های جنگی از سوی ماموران نیروهای انتظامی زخمی شدند.‌

اما وبسایت خبری کردپا نیز، از مصدومیت یک شهروند با هویت نچیروان معروفی، ١٨ ساله در سقز خبر داد. این شهروند در جریان اعتراضات مورد هدف شلیک نیروهای امنیتی قرار گرفته و بینایی چشم راست خود را به طور کامل از دست داده است. همزمان خبرگزاری تسنیم، وابسته به سپاه پاسداران طی گزارشی از به آتش کشیدن یک پلیس خبر داد و نوشت: بدن این پلیس با سوختگیهای جدی مواجه شده است.

بنا به ادعای برخی رسانه های داخلی، از شروع اعتراضات تاکنون، به ۱۲ دستگاه آمبولانس در سراسر کشور خساراتی وارد شده که در این میان یکی از آمبولانس‌ها به طور کامل تخریب شده و قابل استفاده در ناوگان امدادی نیست.

تصاویر و ویدیوهای پخش شده در فضای مجازی تأیید میکند که نیروی انتظامی از آمبولانس ها به عنوان پوشش استفاده نموده و از طریق آنها اقدام به جابجایی مردم و انتقال آنها به بازداشتگاه‌ها می نموده.

نیروی انتظامی از آمبولانس به عنوان پوشش استفاده میکند
جابجایی نیروی انتظامی بوسیله آمبولانس
انتقال بازداشت شدگان توسط آمبولانس به داخل کلانتری

بازداشت صدها شهروند در اعتراضات سراسری

از تاریخ ۲۶ شهریورماه ۱۴۰۱، با آغاز اعتراضات پراکنده تا روز جاری، صدها شهروند، به دنبال شرکت در تجمعات اعتراضی به جان باختن مهسا امینی، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

در تاریخ ۳۰ شهریور ماه ۱۴۰۱، فرماندار مشهد از بازداشت تعداد قابل توجهی از معترضان تحت عنوان “دستگیری گروه های ۵۰ نفره” در این شهر خبر داد.

خبرگزاری فارس، وابسته به نهادهای امنیتی نیز در گزارشی به بازداشت چند تن از فعالان شبکه های اجتماعی توسط اطلاعات سپاه‌ پاسداران، به اتهام انتشار فراخوان برای تشکیل تجمع اعتراضی در شهرستان ملارد خبر داد و ادامه این گزارش تهدید به بازداشت سایر فعالان فضای مجازی در صورت انتسار فراخوان به قصد برگزاری تجمع اعتراض کرده است.‌

همچنین، محسن منصوری استاندار تهران با انتشار متنی در صفحه شخصی خود از بازداشت ۱۸۰۰ نفر از معترضان در جریان تجمعات اعتراضی در تهران از تاریخ ۲۸ شهریور ماه ۱۴۰۱، خبر داد و در ادامه از بازداشت ۳ شهروند تبعه کشورهای خارجی خبر داده بود اما از اعلام اسامی و ملیت آنها امتناع کرده بود.

واکنش افراد و گروه‌ها نسبت به قتل مهسا امینی

به دنبال بازداشت و جان باختن خانم امینی شماری از مسئولان، ورزشکاران و هنرمندان در سطح ملی و بین المللی به این رخداد واکنش نشان دادند.

احمدحسین فلاحی، نماینده همدان در مجلس ایران با دروغ خواندن اظهارات پدر مهسا امینی در مورد وضعیت سلامت او گفته است که “مرگ مهسا امینی سناریویی برای ساختن یک ندا آقاسلطان دیگر است.”

  نرگس محمدی به حبس تعزیری و مجازات تکمیلی محکوم شد

همچنین جلال رشیدی کوچی، عضو مجلس شورای اسلامی، ضرب و شتم مهسا امینی توسط گشت ارشاد را تکذیب کرد و مدعی شد که رقیق بودن خون مهسا امینی موجب خونریزی از ناحیه گوش شده است. وی اظهارات خود را مبنی بر مشاهدات عینی و گزارش رسمی پزشکی قانونی عنوان کرد.

مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران در اظهارنظر اولیه این سازمان درمورد جان باختن مهسا امینی، با بیان اینکه “مهسا پیشتر در تهران جراحی مغز انجام داده”، وجود هرگونه آثار ضرب و شتم در بدن خانم امینی را تکذیب کرد.

ساعاتی پس از انتشار اظهارنظر اولیه پزشکی قانونی، پدر مهسا امینی طی مصاحبه ای با بی بی سی فارسی، ادعای عمل جراحی دختر خود را رد کرد و گفت: “پس از جان باختن مهسا در هیچ یک از مراحل به ما اجازه ندادن بدن مهسا را بررسی کنیم ولی من آثاری از کبودی در پاهای مهسا دیدم. دختر من هیچ بیماری نداشت.”

شماری از چهره های سیاسی نیز به مرگ مهسا امینی، تداوم اعتراضات در این خصوص و سرکوب آنان واکنش نشان دادند.

ملانی جولی وزیر امور خارجه کانادا با انتشار پیامی به جان باختن مهسا امینی واکنش نشان داده و نوشته است: “مرگ مهسا امینی در زمان بازداشت رخ داد. دولت کانادا خواستار تحقیقات کامل و شفاف درباره مرگ وی است.”

آنالنا بائربوک، وزیر امور خارجه آلمان نیز در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک از حکومت ایران خواست به اعتراضات خیابانی زنان توجه کند. وی با بیان اینکه زنان برای دفاع از حقوق انسانی خود برخاسته اند، گفت: “باید حرف این زنان شنیده شود، چون آنها خواستار حقوقی هستند که مردم در هر جایی باید داشته باشند.”

همچنین جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در سخنرانی امروز خود در مجمع عمومی سازمان ملل، با اشاره به اعتراضات روزهای اخیر مردم ایران در واکنش به جان باختن مهسا امینی گفت: “ایالات متحده در کنار شهروندان و زنان شجاع ایرانی که برای حقوق اساسی شان می جنگند می ایستد.”

حمایت هنرمندان و چهرهای شناخته شده در سطح ملی و بین اللمی نیز کماکان ادامه دارد.

آریانا سعید خواننده مشهور افغانستان در شبکه‌های اجتماعی از هوادارانش خواست با اعتراض‌ها به مرگ مهسا امینی هم‌صدا شوند.

همایون شجریان خواننده ایرانی به مرگ مهسا امینی به عنوان یکی از همین مردم و هنرمندی که خود را همیشه کنار و همراه مردم می دانم؛ خواستار پایان خشونت و بازنگری قانونی هستم که پیشتر نوشته شده، ولی امروز، زنان و مردان ایران زمین، خواهان تغییر آن هستند.

در همین خصوص پیشتر جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران در سازمان ملل، قانون اجباری بودن حجاب را در ایران با شدیدترین لحن محکوم کرد و از حکومت جمهوری اسلامی در ایران خواست تا به اجرای این قانون، پایان دهند. وی از مقام‌های ایران می‌خواهد که آنها نیز درباره جان‌باختن مهسا امینی و همچنین کشته شدن معترضان در ایران، تحقیقاتی انجام دهند و پاسخگو باشند. او پیش از این نیز خواستار تصویب قطعنامه ای توسط شورای حقوق بشر سازمان ملل در محکومیت حجاب اجباری در ایران شده بود.

ندى الناشف، سرپرست کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، از سرکوب خشونتبار اعتراضات مردم ایران به جان باختن مهسا امینی در بازداشت ابراز نگرانی کرد و آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا نیز با انتشار مطلبی در توییتر نسبت به جان باختن مهسا امینی واکنش نشان داد.

وزارت امور خارجه فرانسه و اتحادیه اروپا با صدور بیانیه های جداگانه، جان باختن مهسا امینی به دست پلیس امنیت اخلاقی را محکوم کردند.

الیف شفق، نویسنده پرآوازه ترک، سرکای توتونجو، داملا سونمزو نورگل یشیلچای، بازیگران سینما و تلویزیون ترکیه از دیگر چهره های سرشناسی بودند که به مرگ مهسا امینی اعتراض کردند.

  76 سال حبس تعزیری و مجازات تکمیلی برای 26 شهروند بهائی

جی. کی. رولینگ، نویسنده مطرح بریتانیایی و خالق مجموعه هری پاتر، نیز با بازنشر ویدیٔویی که در آن زنان ایرانی در حال کوتاه کردن موهای خود یا سوزاندن روسری‌هایشان در اعتراض به حجاب اجباری هستند، با هشتگ مهسا امینی، نوشت:”شجاعت واقعی این شکلی است.”

رابرت مالی، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران با انتشار توییتی، اتفاقی را که برای مهسا امینی رخ داده را وحشتناک توصیف کرد و نوشت:”ایران باید به خشونت علیه زنان پایان دهد و به آنها اجازه دهد تا از حقوق اساسی‌شان برخوردار باشند.» جیک سولیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا نیز در توییتی، جان باختن مهسا امینی را (غیرقابل بخشش) توصیف کرد و نوشت که کشورش کماکان حکومت ایران را مسئول این اتفاق و (نقض حقوق بشر) می‌داند.”

آیت الله اسدالله بیات زنجانی، از مراجع تقلید شیعه، ضمن محکوم کردن برخوردهای صورت گرفته با مهسا امینی، گشت ارشاد را (نامشروع، غیر قانونی و غیر عقلانی) عنوان کرد.

شماری از نمایندگان مجلس چون جلال رشیدی کوچی، مسعود پزشکیان و فاطمه قاسپور با واکنش به این رخداد نیز قول پیگیری آن در چهارچوب های قانونی را دادند. مسعود پزشکیان، نماینده مردم تبریز در مجلس خواهان شفاف سازی مسئولان در خصوص واقعه جان باختن مهسا امینی شد. جلال رشیدی کوچی، نماینده مجلس طبق اظهاراتی از انتشار ویدیوی مهسا امینی توسط نیروهای امنیتی اظهار ندامت کرد و گفت: “هرچه فیلم را دیدم حجابش خیلی بهتر از افرادی بود که این روزها در خیابان می بینیم.”

سیدمحمد خاتمی، رئیس جمهور اسبق جمهوری اسلامی ایران ماجرای مهسا امینی را «فاجعه‌ای ناگوار» توصیف کرده که تا «مغز استخوان را می‌سوزاند.»

بعلاوه جبهه اصلاحات ایران با انتشار بیانیه ای خواستار “برچیده شدن گشت‌ های ارشاد، واکنش موثر مراجع تقلید و محاکمه آمران فاجعه مرگ مهسا امینی” شد. همچنین چهره های سیاسی و فقهای دینی چون آیت الله محقق داماد، علی مطهری، آیت الله احمد منتظری، زهرا رهنورد، عبدالله رمضان زاده، محمود صادقی، محمدرضا عارف، فاطمه هاشمی رفسنجانی، آذر منصوری، جلال میرزایی، و علی شکوری راد با انتشار مطالبی، اعتراض خود را نسبت به واقعه صورت گرفته نشان دادند.

همچنین چهره های شناخته شده هنرمندان و ورزشکاران از جمله کتایون ریاحی، احمد مهرانفر، گلشیفته فرهانی، حسین ماهینی، علی زندوکیلی، بابک جهانبخش، حسن یزدانی، هنگامه قاضیانی، سیروان خسروی، احسان خواجه امیری، شبنم فرشادجو، هانیه توسلی، علی دایی، محمد تقوی، رضا کیانیان، مهران احمدی، لیلی رشیدی، محراب قاسم خانی، مهدی یراحی، تهمینه میلانی، حنا کامکار، پانته آ بهرام، امیر جدیدی، یلدا معیری، حامد بهداد، پرستو گلستانی، ترانه علیدوستی، فاطمه معتمد آریا، نوید محمد زاده، فرشته حسینی، آناهیتا همتی، یحیی گل محمدی، مهدی قایدی، علیرضا جهانبخش، مریم طوسی، مسعود شجاعی، عباس جمشیدی فر، علی شادمان، زبیر نیک نفس، محمد موسوی، علی صبوری، امیرمهدی ژوله، محسن چاوشی و اصغر فرهادی نیز نسبت به این رخداد سکوت پیشه نکرده و اعتراض خود را با انتشار مطالب مختلفی نشان دادند.

از زمان اعلام خبر جان باختن مهسا (ژینا) امینی، دختر ۲۲ ساله ای که از شهرستان سقز برای دیدار با اقوام خود به تهران سفر کرده و پس از بازداشت توسط ماموران پلیس امنیتی به بهانه نامناسب بودن حجاب بازداشت شد و پس از انتقال به بازداشتگاه پلیس امنیت در تهران جان باخت اعتراضات گسترده ای در خصوص عملکرد گشت ارشاد در شهرهای مختلف کشور در جریان است.‌

گزارش ها و مستندات بسیاری حاکی از ایراد ضرب و شتم و آسیب به مهسا امینی از ناحیه سر به هنگام بازداشت مخابره شده است.

سرکوب شهروندان، ناقض اصل آزادی بیان و همچنین ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید شده است.

Check Also

محکومیت رقیه بیگدلی به حبس تعزیری و مجازاتهای تکمیلی

محکومیت رقیه بیگدلی به حبس تعزیری و مجازاتهای تکمیلی

محکومیت رقیه بیگدلی به حبس تعزیری و مجازاتهای تکمیلی خبرگزاری جامعه آریایی – ایمان افشاری، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *